„Moje małe strachy” autorstwa Jo Witek oraz Christine Roussey Wydawnictwa Mamania to doskonała propozycja dla dzieci w temacie emocji, jaką jest strach.

Strach towarzyszy wszystkim, w różnych sytuacjach, a gdy jest się młodszym, pewne strachy przybierają postać wysoko usypanej góry. Gdy dorastamy, okazuje się, że ta góra  usypana z różnych lęków i obaw wcale taka wielka nie jest. Aby oswoić te lęki potrzebna jest rozmowa, odpowiednie podejście do różnych obaw, warto przy tym wspomóc się lekturą taką jak ta, która na przykładzie małej dziewczynki ukaże powody do strachu widziane oczami dziecka oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Nam, dorosłym, książka pomaga zrozumieć dziecięce podstawy do obaw i lęki, które starszym mogą wydawać się błahe, zaś dla dziecka są czymś nie dopokonania.

Temat emocji jest niezwykle delikatny, ale jakże ważny w życiu człowieka. Dzieci mają w sobie niezwykle wiele energii i ogromną potrzebę ruchu, to wie każdy, ale nie każdy ma świadomość, że podobnie jest z emocjami. Dzieci mają ich tak dużo, jak energii.

Właściwe podejście do dziecięcych leków może wpłynąć wzrost na pewności siebie dziecka czy godzenie się z porażkami i wyciąganie z nich wniosków w dorosłym żuciu. Warto nasze dzieci w tym procesie wspomagać, także dzięki odpowiednio dobranym lekturom.

Choć na rynku wydawniczym jest wiele propozycji w temacie emocji, ja uważam, że ciągle za mało, a już zwłaszcza tych, które rzeczywiście mają w sobie wielką mądrość, które są wsparciem dziecka oraz rodzica, nauczyciela, kiedy towarzyszą dziecku podczas jego emocji.

„Moje małe strachy” Wydawnictwa Mamania jest jedną z tych propozycji w temacie emocji, która zapisuje się na stałe na górnej półce książek, które mogę z czystym sumieniem polecić.

Publikacja jest kolorowa, ma grubą oprawę oraz sztywne strony. Przedstawiona jest za pomocą rysunków, które ukazują strach widziany oczami dziecka. Wszystko to, co dziecko czuje i przeżywa, jest pokazane tak, jakby rysowała to dziewczynka, która przekazuje nam swoje emocje. Dodatkową atrakcją są wycięte okienka/fragmenty książki, które na każdej stronie mają inną wielkość, kształt i są odpowiednikiem innej treści. Wszystko to tworzy doskonałą całość dla dziecka.

Jako rodzic, nauczyciel, terapeuta oraz  miłośniczka pedagogiki Marii Montessori zdecydowanie polecam!

Marzena