Ruchomy alfabet marzył mi się od dawna, jednak wciąż odwlekałam jego zakup na później, wiedząc, że córa ma jeszcze na to dużo czasu. Kiedy jednak moje dziecię zaskoczyło mnie przy układaniu puzzli słowami: „z jak zebra, m jak mama” i tak dalej, stwierdziłam, że to dobry czas, by wkroczyć w magiczny świat liter. Nie planujemy co prawda w najbliższym czasie nauki czytania, bo obserwuję własną pociechę i wiem, że na to jeszcze za wcześnie, niemniej staram się podążać za tym jej zainteresowaniem literkami.

Bardzo chwalę sobie fakt, że ruchomy alfabet to materiał, który posłuży nam na lata, będzie rósł wraz z moją córą, sprawdzając się w różnych rolach. Na razie nasze jego użytkowanie polega na rozmaitych zabawach. Córka wyszukuje  na przykład litery, które zna – najbardziej lubi te, które kojarzą jej się z bliskimi osobami: z jak Zosia, m jak mama, t jak tata. Wybiera spośród kilku literę, na którą rozpoczyna się dane słowo. Odtwarza proste i krótkie ciągi liter, tworzące sylaby. Segreguje litery do określonych kieszonek w walizce. Cały czas staramy się wymyślać coś nowego, przyjemnego i ciekawego dla niej, a jednocześnie mieszczącego się w granicach jej aktualnych możliwości. Zdaję sobie sprawę z tego, że prawdziwy potencjał tej pomocy edukacyjnej zaczniemy odkrywać, gdy córa podrośnie, niemniej gdy widzę, jak często i ochoczo po niego sięga, to wiem, że te nasze zabawy mają sens, a ciągłe obcowanie z tematyką, która ją interesuje, zaprocentuje w przyszłości.

Ruchomy alfabet od tego producenta (Bladus) jest naprawdę świetnej jakości – litery mają odpowiednią wielkość, kształt, są dokładnie pomalowane, a farba nie odpryskuje. Samogłoski są tradycyjnie czerwone, spółgłoski – niebieskie. Co więcej – wszystko zostało umieszczone w efektownej drewnianej walizce, rozsuwanej z obu stron, z wygrawerowanym napisem, z czym mamy do czynienia. To tam mieszczą się przegródki, w których trzymamy litery. Pozwala to na utrzymanie porządku w zestawie i łatwe wyszukiwanie konkretnych liter. Tak piękna oprawa sprawia, że Ruchomy Alfabet z firmy Bladus jest także doskonałym pomysłem na prezent – efekt wow gwarantowany!

To jedna z tych pomocy edukacyjnych, które powinny sprawdzić się u większości dzieci, bez względu na zainteresowania. W końcu wszyscy wkraczamy kiedyś w świat liter, a ten zestaw sprawi, że dziecko zrobi to w sposób ciekawy, w swoim tempie, według własnych pomysłów.

Ruchomy alfabet kupicie tutaj.