Planety to temat, który towarzyszy nam w zabawach już od jakiegoś czasu. Kiedy zauważyłam, że córa pod wpływem jednej z książek zaczęła się tym interesować, rozpoczęłam poszukiwania ciekawych pomocy edukacyjnych oraz pomysłów na zabawy związane z tym, co wysoko – w kosmosie. Mamy już kilka naprawdę ciekawych materiałów w tej tematyce, kiedyś postaram się zresztą zrobić o nich zbiorczy wpis, dziś jednak chcę wam pokazać nasze najnowsze odkrycie.

W zestawie matymontessori.pl znajdziemy dwie maty – jedną z planetami, drugą z samymi orbitami. Na pierwszy rzut oka są podobne, niemniej gdy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy, że takie ujęcie graficzne układu słonecznego daje nam mnóstwo możliwości do zabaw. My bawimy się na razie tak, że córka układa drewniane planety z innego zestawu na orbitach zgodnie ze wzorem z maty z planetami, nazywa większość z nich, przelicza. Nie martwcie się jednak, jeśli nie macie drewnianych planet. W zestawie otrzymujecie także specjalne kafelki w pdf,które można wydrukować i zalaminować, by pełniły podobną funkcję. Zresztą możliwości jest sporo – można planety wyciąć z filcu,  materiału, z pianki lub z papieru. Starsze dziecię może je zresztą najpierw samo pokolorować. Mamy także specjalny zestaw kart z etykietami zawierającymi nazwy poszczególnych planet i myślę, że niebawem dołączymy go do naszych zabaw.

Warto także dodać, że na stronie matymontessori.pl można dokupić specjalne figurki związane z kosmosem, które świetnie korespondują tematycznie z matami. A że są w naprawdę fajnych cenach (tutaj), to pewnie niebawem u nas zawitają. To fajny pomysł na urozmaicenie zabawy i poszerzenie słownictwa związanego z tą tematyką.

Na matę z planetami mamy pomysł na przyszłość – gdy córa dorobi się już własnego pokoju, ozdobimy matą jedną ze ścian. Będzie prezentować się naprawdę dobrze, bo jest niesamowicie efektowna, dopracowana w każdym szczególe.

To już nasza druga mata od tego producenta, mamy też tę z mapą świata i kontynentami z filcu (tutaj), i uczciwie przyznaję, że obie są bardzo dobrej jakości, wykonane z materiałów miłych w dotyku, ale też trwałych, nadających się do prania, a to przy zabawach z dwuipółlatką ważna kwestia. Zdecydowanie polecamy ten zestaw, rozglądając się powoli za kolejnym.