Wybór jednej spośród proponowanych przez Empik gier nie był łatwy, jednak wiedząc, jak wielką przyjemność sprawi to mężowi, wybrałam „Wielki test z łamigłówek”, choć wcale nie byłam pewna, czy sama podołam tym wszystkim zadaniom czekającym wewnątrz niepozornego pudełka. Był czas, gdy moja druga połówka w wolnych chwilach rozwiązywała wszystkie zapałkowe układanki, ale w wersji na telefon. Teraz mąż może do woli szaleć z prawdziwymi patyczkami, przystosowanymi do tej zabawy.

W pudełku znajdziemy kilka różnych gier, oznaczonych poziomami trudności od 1 do 4, zestawy kilkudziesięciu kart do tangrama i zapałkowych łamigłówek oraz klepsydrę, która urozmaici nam rozgrywki, wprowadzając ograniczenie czasowe na wykonanie zadania. Tangram jest pewnie znany  większości z was, podobnie matematyczne zagadki z przesuwaniem zapałek, jednak myliłby się ten, kto uzna, że ten zestaw posiada jedynie te najpopularniejsze gry. Absolutnym hitem są metalowe elementy, które należy rozłączyć. Ile ja się nakombinowałam, by to zrobić! W końcu zamierzałam już poodginać trochę poszczególne części, bo sądziłam, że problem tkwi w zbyt małych „dziurach” między nimi. Powstrzymał mnie mąż, który niezrażony moimi porażkami oraz piaskiem w klepsydrze, który już dawno się przesypał, stwierdził, że to musi się dać zrobić. Powątpiewałam, ale gdy udało mu się z jednym zestawem, bardzo szybko uwinął się z pozostałymi trzema. Tak więc sposób istnieje, choć jego odkrycie jeszcze przede mną – małżonek nie chciał mi go wyjawić, by nie psuć zabawy.

Najlepszą rekomendacją niech będą jego słowa, że musimy ten zestaw gier zostawić dla naszej córy, gdy podrośnie. Biorąc pod uwagę, że córa ma nieco ponad dwa lata, przypuszczam, że mąż myśli też trochę o sobie. A ja się z tym zgadzam – to świetna zabawa nie tylko dla starszych dzieci (8+), ale także na imprezach z udziałem dorosłych. Będzie dużo śmiechu i element rywalizacji.

Patyczki do układanek matematycznych są większe niż standardowe zapałki, z kolei tangram jest dość niewielki, co jednak rekompensuje ilość kart ze wzorami. Bardzo dużą zaletą jest to, że elementy są albo drewniane, albo metalowe, a nie z plastiku, który staramy się w naszym domu ograniczać.

Ogólnie mam wrażenie, że ten zestaw to świetny pomysł na prezent zarówno dla starszaka, który poprzez zabawę poćwiczy nie tylko matematykę, ale także logiczne myślenie, jak i dla dorosłego, który również będzie miał frajdę, czego doskonałym przykładem jest mój mąż.

Za możliwość zrecenzowania zestawu gier dziękuję portalowi Empik.