Wiecie już, że w naszym domu kochamy drewno, otaczając się nim także w zabawach – staramy się wybierać dla córy zabawki właśnie z tego materiału, a jeśli do tego nie pochodzą z sieciówek, ale z niewielkich manufaktur lub firm rodzinnych, czuję się w pełni usatysfakcjonowana. Bo właśnie w takich zakładach naprawdę przywiązuje się wagę do detali, o czym niejednokrotnie już się przekonałam. I podobnie jest z kalendarzem od Drewnianej Mamy, jaki Zosia otrzymała niedawno od dziadków.

Spośród dość bogatej oferty kalendarzy i obserwatorów pogody Drewnianej Mamy wybraliśmy wersję podstawową kalendarza, uznając, że na bardziej skomplikowane elementy przyjdzie jeszcze pora. Postawiliśmy na wersję niemalowaną, niemniej warto w tym miejscu dodać, że wszystkie produkty w kolorze są malowane ręcznie – bardzo starannie i dokładnie.

Nasz kalendarz ma wymiary 30 x 40 cm, dodatkowo poprosiłyśmy w zamówieniu o podpórki, aby móc go postawić na półce. W jego górnej części znajdują się trzy koła, każde dotyczy czegoś innego, choć wszystkie czasu i jego cykliczności – pierwsze podzielono na cztery części symbolizujące pory roku, w drugim określa się miesiąc, a w ostatnim dzień tygodnia. W centrum każdego z nich znajduje się drewniana, obrotowa strzałka, za pomocą której wskazuje się odpowiedni element. Forma koła wspaniale obrazuje cykliczność pór roku, miesięcy czy dni tygodnia. Moja córka ma obecnie dwa lata i trzy miesiące, wie już, że pory roku nie zmienia na kalendarzu codziennie, podobnie jak miesiąca, za to dzień tygodnia zmieniamy każdego ranka. Dolna część dotyczy pogody, tutaj z kolei zamiast wskazówek postawiono na suwak, do wyboru mamy aż osiem zjawisk pogodowych. Warto w tym miejscu dodać, że ich oznaczenia są jasne i czytelne dla dziecka, nawet dla tego młodszego.

Ruchome elementy w postaci strzałek i suwaka sprawiają, że kalendarz ma nie tylko wartość poznawczą, ucząc dziecko podstawowych zasad rządzących czasem i cyklicznością następujących po sobie pór roku, ale także pozwala na ćwiczenia w obrębie motoryki małej, co zawsze bardzo doceniam. Wszystkie elementy przsuwa się łatwo, więc nie będzie to problematyczne nawet dla młodszej pociechy.

To nasz pierwszy, ale na pewno nie ostatni zakup od Drewnianej Mamy, którą wpisujemy na listę naszych ulubionych sprzedawców. Zdecydowanie polecamy tak ten kalendarz, jak i zapoznanie się z całą jej ofertą.