Kto chociaż od czasu do czasu zagląda tu do nas, ten wie, że zabawy rozwijające spostrzegawczość i motorykę małą goszczą u nas – obok sesnsorycznych – naprawdę często. Teraz do naszych domowych zbiorów zabawek wspierajacych rozwój dziecka na tej płaszczyźnie dołączył Borys, niedźwiedź w kolorowym sweterku.

W zestawie znajdziemy wykonanego z drewna Borysa z 12 otworami na sweterku, ponad siedemdziesiąt różnokolorowych i odmiennych pod względem wielkości krążków, również drewnianych, całe mnóstwo wzorów, które mamy ułożyć oraz bawełniany worek z uroczym motywem, w który to wszystko zapakowano. Pomysł na zabawę jest taki, że wybieramy jeden ze wzorów, a następnie przy pomocy kolorowych krążków odtwarzamy go na sweterku misia. Niektóre karty z wzorami pozostawiono puste – częściowo lub w całości – co zdecydowanie uatrakcyjnia zabawę, gdyż możemy także stworzyć sweterki według własnego pomysłu.

Grupa docelowa dla tej układanki jest dość szeroka, bo maluch może układać ją wedle swojego upodobania, po prostu umieszczając krążki w otworach i dopasowując je do nich pod względem wielkości, z kolei starsza pociecha skorzysta już z wzorów lub stworzy własne.

Dzięki pracy z wzorami dziecko poćwiczy spostrzegawczość, precyzję ruchów, ale także pracę od lewej do prawej strony, co jest istotne przy późniejszej nauce pisania. Jeśli chcemy urozmaicić zabawę i podnieść poziom trudności, dodajmy zwykle drewniane szczypce z kuchni i to nimi zamiast rękami umieszczajmy krążki w otworach. To już wyższa szkoła jazdy, ale właśnie dzięki takim zabiegom zabawka może rosnąć wraz z dzieckiem i cieszyć przez lata. A ja bardzo lubię te zabawki, które można adaptować do własnych potrzeb i wieku dziecka, a w Borysie zdecydowanie tkwi do tego potencjał. Zresztą same żetony będą zapewne wykorzystywane w niejednej zabawie – można je sortować kolorami lub wielkością, budować wieże, a nawet pobawić się w kodowanie – wszystko, czego dusza zapragnie, na co tylko wyobraźnia pozwoli. To zestaw zdecydowanie warty polecenia.

Zabawkę znajdziecie tutaj.