Ostatnio dość często na blogu pojawiają się recenzje pisane na dwa głosy, choć biorąc pod uwagę, że dotyczą one rzeczy, które testują nasze córy, to tych głosów jest nawet cztery 🙂 Dziś będzie podobnie, bo obie sięgnęłyśmy po zestaw Świat Zwierząt z serii książeczek I’m a Genius!

Aneta i Zosia:

Po raz pierwszy z czymś takim jak magiczny długopis wydający dźwięki spotkałyśmy się już dość dawno temu przy okazji zabaw z różnymi zestawami Carotiny, z kolei przygodę z serią I’m a Genius!  zaczęłyśmy od książeczki z puzzlami o Polsce. Wstępnie wiedziałam już zatem, czego się spodziewać. Mogłam też spokojnie założyć, że taki zestaw przypadnie do gustu mojej Zosi. Carotina do tej pory sprawdza się u nas świetnie, niemniej ta konkretna książka skusiła mnie realistycznym przedstawieniem zwierząt – tutaj wszystkie one wyglądają tak, jak w rzeczywistości, a to zaleta nie do przecenienia, bo dzięki takiemu ujęciu tematu zdecydowanie wzrasta wartość poznawcza publikacji.

Pomysł na książeczkę jest taki, że w środku znajdziemy mnóstwo pytań odnośnie do wszelakich zwierząt, a poprawną odpowiedź wskaże nam specjalny, dołączony do zestawu, długopis, którym naciskamy na czarne kropki – przy każdej odpowiedzi na pytanie umieszczona jest jedna kropka, ale tylko przy tej właściwej długopis wyda dźwięk. Świetne w tym zestawie jest to, że mamy tu do czynienia z różnymi poziomami, w związku z czym możemy stopniować trudność wraz z wiekiem.

Moje dziecię ma dwa lata i dwa miesiące. Oczywiście, że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, jedynie na te prostsze. I przyznaję, że trochę się obawiałam, czy nie pojawi się frustracja związana z tą niewedzą. Nic takiego się nie wydarzyło, chyba po prostu forma długopisu wydającego dźwięki jest dla dziecka tak atrakcyjna, że skupia ona na sobie jego uwagę.

Dlaczego jednak sięgnęłyśmy po taki zestaw tak wcześnie? Znam Zosię i wiem, że świat zwierząt to jedna z jej ulubionych tematyk – i w zabawach, i w książkach. Tutaj możemy przy okazji zabawy ćwiczyć prawidłowy chwyt długopisu oraz precyzję ruchów, gdy trzeba trafić nim w niewielkie kółeczko. A że przy okazji dowiemy się czegoś ciekawego i nowego o zwierzętach? Tym lepiej.

W zestawie znajdziemy także ponad stuelementowe puzzle z wizerunkiem śpiącego na drzewie koali. I to dopiero była dla mnie zagwozdka! Dość długo układałam obrazek, bo nie tak łatwo dopasować do siebie puzzle z futerkiem koali lub te przedstawiające drzewo! Tak więc to akurat atrakcja nie tylko dla starszych dzieci, ale także dla dorosłych – sprawdzone info!

Marzena i Lenka:

Świat Zwierząt z serii z elektronicznym długopisem „I’m A Genius!” to doskonała propozycja nie tylko dla dzieci, ale również młodzieży. Ta niesamowita publikacja zawiera aż 250 pytań dotyczących różnych przedstawicieli świata fauny. Książka podzielona została na kilka kolorowych części, które odpowiadają poszczególnym poziomom:

  1. Poziom pierwszy to zwierzęta wiejskie.
  2. Poziom drugi to las i sawanna.
  3. Poziom trzeci to zwierzęta leśne.
  4. Poziom czwarty to zwierzęta morskie.
  5. Poziom piąty to owady.

Co mnie przede wszystkim urzeka w tej publikacji? Oczywiście realistyczne zdjęcia zwierząt. Z punktu widzenia nauczyciela, terapeuty i osoby miłującej pedagogikę Marii Montessori jest to niezwykle istotna kwestia. Poza wspaniałymi zagadkami dotyczącymi życia zwierząt przy każdej stronie można znaleźć ciekawostkę, która sprawia, że sama – jako dorosły człowiek – o wielu sprawach z życia zwierząt sobie przypominam, a innych uczę się wraz z dzieckiem.

„Świat Zwierząt” przeznaczony jest dla dzieci powyżej 7 lat, aczkolwiek uważam, że pracę i poznawanie świata zwierząt przy pomocy tej książki można zacząć z dzieckiem znacznie wcześniej. Z młodszymi pociechami dorosły może czytać polecenia i odpowiedzi, a dziecko może zaznaczyć dołączonym elektronicznym długopisem odpowiednie kółko, czyli odpowiedź. Dla mojej dwulatki oczywiście długopis, który wydaje dźwięk przy zaznaczaniu odpowiedzi, to największa atrakcja.

Bardzo doceniam samo opracowanie tej publikacji. Dokonano tu świetnego wyboru czcionki, co sprawia, że  polecenia, pytania i odpowiedzi można łatwo odczytać, a oczy się tak szybko nie męczą. Twarda okładka sprzyja trwałości, książka przetrwa wiele naszych podróży i będzie towarzyszyć nam w poznawaniu świata zwierząt przez lata. Do tego zestawu dołączone są także przepiękne puzzle z koalą, co uatrakcyjnia całość.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona publikacją „Świat Zwierząt”. Umieszczam ją  na naszej liście wartościowych książek  w temtyce zwierząt, od dzisiaj zajmować ona będzie honorowe miejsce w naszym domowym kąciku czytelniczym. Warto dodać, że książka sprawdzi się zarówno podczas pracy w domu, jak i w przedszkolu, co sama sprawdziłam.

Zestaw zrecenzowałyśmy dzięki uprzejmości portalu dante.com.pl.

Zabawkę kupicie tutaj.