Puzzle z mapą świata oraz sama mapa od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem u mojego dziecka, więc stwierdziłam, że to dobry czas, by sprawdzić, czy jest już gotowa na tematykę bardziej lokalną, dotyczącą naszego kraju. Tradydyjna mapa z podziałem administracyjnym mogłaby nie być jeszcze atrakcyjna dla nieco ponad dwulatki, za to ukazanie na niej polskiej fauny to już zupełnie coś innego. Sięgając po zestaw książka + puzzle I’m Genius! – Polska, wiedziałam, że na razie to na mnie spocznie zadanie złożenia układanki, bo elementy są dość niewielkie i jest ich aż 120, ale zakładałam, że ze względu na obecność na gotowym obrazku zwierząt, zainteresuje to moją Zosię. I nie myliłam się, córa pomagała mi nawet układać puzzle, gdy pokazywałam jej, gdzie dopasować dany element.

Na razie większym zainteresowaniem cieszą się u nas puzzle z tego zestawu, więc to od nich zacznę. Świetnym pomysłem ze strony autorów jest to, że puzzle są dwustronne – z jednej strony znadziemy mapę z podziałem administracyjnym, z drugiej nasz kraj pokazany z uwzględnieniem jego fauny oraz rozmieszczeniem parków narodowych. My ułożyłyśmy tę drugą stronę i bawiłyśmy się w wyszukiwanie zwierząt znajdujących się także na bocznej legendzie. Przy okazji czytałyśmy umieszczone tam informacje o nich, więc poszerzyłyśmy wiedzę na ich tamat – przyznaję, że ja także. Dodatkowo puzzle można wykorzystać do nauki położenia geograficznego Polski – doskonale widać tutaj, jakie kraje znajdują się w naszym sąsiedztwie. Warto podkreślić, że kolorystyka układanki jest bardzo żywa, a przez to piękna, wyraźna i atrakcyjna.

W dołączonej do zestawu książeczce znajdziemy z kolei mnóstwo informacji dotyczących naszej ojczyzny, z uwzględnieniem jej położenia geograficznego, fauny i flory, parków narodowych, podziału administracyjnego oraz ważnych dla Polski postaci. Pełen przekrój najważniejszych faktów i ciekawostek o naszym kraju. To prawdziwa kopalnia wiedzy o Polsce. Czcionka w książce jest spora, więc strasza pociecha z powodzeniem będzie już mogła samodzielnie czytać, niektóre miejsca rozpozna też ona zapewne z wycieczek rodzinnych czy szkolnych.

Ten zestaw to taki wstęp do mądrze rozumianej edukacji patriotycznej – pozwala na lepsze poznanie Polski, która kryje w sobie mnóstwo pięknych zakątków, fascynujących wydarzeń i postaci, które warto poznać. Jako że mamy tu do czynienia z mapą, możemy umiejscawiać na niej różne miejsca, na przykład to, gdzie mieszkamy lub jeździmy na wakacje. Mnóstwo możliwości zabawy i nauki w bardzo atrakcyjnej dla dziecka formie, w dodatku przepięknie wykonanej. Rzecz zdecydowanie warta polecenia.

Zabawkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości portalu dante.com.pl.

Zabawkę kupicie tutaj.