Obecnie często słyszy się o zabawkach, które rosną wraz z dzieckiem. Sama czasem używam tego określenia, jeśli uznam, że dana rzecz ma potencjał ku temu. Patrząc jednak na układankę lewopółkulową Blue Sky, mam poczucie, że chyba nadużywałam tego sformułowania. No bo jak w takim wypadku nazwać coś, co z powodzeniem nada się z powodzeniem i dla maluszka, i dla pociechy w wieku wczesnoszkolnym? Przychodzi mi na myśl pewne określenie – to inwestycja w dziecko, w jego rozwój, inwestycja na lata.

Po raz pierwszy spotkałam się z tą układanką u przyjaciółki. Kiedy zobaczyłam, jak dobrze radzi sobie jej córa z wtykaniem tych wszystkich elementów w planszę, wiedziałam już, że to jest coś, co pokocha także moja Zosia – dziecię, które w wieku dwóch lat układa puzzle przeznaczone dla kilkulatków, nawet nie patrząc w kierunku tych skierowanych do jej grupy wiekowej. Wtedy widziałam jednak tylko tę część, która leżała na półce, nie miałam zatem pojęcia, że paczka, którą już niebawem miałyśmy otworzyć, zawierać będzie tyle wspaniałych materiałów dodatkowych.

Ta jedna niepozorna plansza, wykonana z grubego na kilka centymentrów drewna, z wywierconymi tworami, kryje w sobie mnóstwo możliwości na zabawę połączoną z nauką. Maluszek będzie po prostu wtykał kule i figury w otwory według własnej koncepcji, starsze dziecię ma do wyboru mnóstwo wzorów – z samymi kulami, figurami, gumkami oraz mieszane, co pozwala na stopniowanie trudności. Wzór umieszczamy w wygodnej drewnianej podkładce, aby był dobrze widoczny dla dziecka.

Ale to nie wszystko. W zestawie znajdziemy także plansze z rzepami oraz pojedyncze figury, które można na nich umieszczać. W ten sposób dziecię może samo układać dla siebie zadania, co zdecydowanie zwiększa atrakcyjność zabawy. Moja Zosia ochoczo korzysta z tej opcji, mieszając ze sobą kształty i kolory lub wręcz odwrotnie – skupiając się na określonej kolorystyce.

Jeśli miałabym wskazać tę aktywność, którą najczęściej wybiera moje dziecko w zabawie tą układanką, to byłaby to chyba wersja z gumkami. Bardzo lubi wzór z domkiem, ale odkąd odkryła, że z gumek można tworzyć figury geometryczne, często na tym właśnie się skupia, tworząc trójkąty, kwadraty, prostokąty, a nawet trapezy, które ostatnio poznała, właśnie przy okazji takiej zabawy. Dodam, że gumki mają różne wielkości i kolory, więc tutaj także możemy stopniować trudność, oferując dziecku dowolność lub pracę ze wzorem.

Tak aktualnie bawimy się my, niemniej układanka lewopółkulowa Blue Sky daje o wiele więcej możliwości. W tym obszernym zestawie znajdziemy także karty trójdzielne – z kolorami, kształtami, liczbami – oraz dużą książkę z propozycjami zabaw dla dzieci w każdym wieku. Starszaki na pewno zainteresuje choćby sudoku, zaś z jeszcze starszym dzieckiem poćwiczymy działania matematyczne, kodując rozwiązania na planszy. Warto dodać, że wszystkie materiały (poza książką, rzecz jasna) są zalaminowane, w związku z czym naprawdę posłużą one na lata.

Wartość edukacyjna tej układanki jest nie do przecenienia. Dzięki niej ćwiczymy motorykę małą, umieszczając poszczególne elementy na planszy, doskonalimy umiejętność odwzorowywania, oko przyzwyczaja się do pracy od lewej do prawej strony, uczymy się kolorów, kształtów, rozwijamy umiejętności matematyczne na różnym poziomie: od przeliczania po bardziej skomplikowane działania matematyczne, a także rozwijamy kreatywność dziecka, dzięki temu, że może ono tworzyć wedle własnych pomysłów. No i przede wszystkim – świetnie się przy tym bawimy, bez tego elementu wszystko powyższe nie miałoby znaczenia.

Jeśli ktoś z was pomyśli, że to dość kosztowna zabawa, to zastanówcie się, ile kupiliście w ciągu roku zabawek takiego rodzaju, które po miesiącu lądowały w koszu, generując dodatkowo trudne w utylizaji odpady. Ta zabawka, dzięki mnogości zastosowań oraz wysokiej jakości materiałów i wykonania, przetrwa lata. I ona naprawdę będzie rosła wraz z dzieckiem, zadbali o to ludzie, którzy ją stworzyli – na swojej facebookowej grupie wciąż udostępniają oni nowe pomysły na wykorzystanie układanki, dzieląc się inspiracjami i budując wokół swojej marki sieć oddanych i zadowolonych klientów. A jeśli tworzysz coś z pasją, to zwykle robisz to dobrze. Produkty Blue Sky to najlepszy na to przykład.

Układankę kupicie tutaj.