„Święty nie z tej ziemi” autorstwa Magdy Kwit oraz br. Bogdana Pławeckiego, książka wydana przez Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, to bardzo ciekawa propozycja do regału w biblioteczce z publikacjami o tematyce religijnej.

Opowiadanie o Martinie de Porres jest napisane w sposób lekki i przyjemny dla czytelnika. Jak sam podtytuł mówi , historia ta skierowana jest nie tylko do dzieci, jest przeznaczona dla każdego, kto lubi tematykę życia świętych, bo przecież tak naprawdę każdy z nas ma szansę nim zostać. Święci, tak samo jak my, żyli i borykali się z problemami życia codziennego. Niektórzy z nich mieli wiele przygód, inni na swej drodze trafiali na same ciernie, a istnieli i tacy, którzy już za życia byli sprawcami wielu cudów.

Święty Martin de Perres bez wątpienia był niezwykłym człowiekiem, który potrafił zaskakiwać swoich czcicieli, także po śmierci. Musiał on bardzo długo czekać na swoją kanonizację, ale czytając o jego wspaniałej osobowości, domyślamy się, że na jego twarzy zawsze gościł uśmiech i radość z bycia wśród swojej największej miłości – Boga.

Lektura zawiera wiele opisów i dialogi, przez co czytelnik nawet nie wie, kiedy dochodzi do końca książki. Przepiękne opisy cudów wprawiają w zachwyt, a zakończenie, które zaprasza do przyjaźni z tym niezwykle skromnym i życzliwym Świętym,  tak na prawdę staje się naszym pięknym początkiem.

Jako wzrokowiec i ktoś, kto lubi piękne obrazy, dla mnie atutem są strony z wizerunkiem Świętego, nawiązujące do historii jego życia. Kolorowe i nieprzesadzone dodają blasku całości. Są wspaniałym dodatkiem i doskonale korespondują z treścią. Dzięki rysunkom można jeszcze pełniej wyobrazić sobie poszczególne etapy życia Świętego, jak również konkretne sytuacje.

I na koniec oprawa – twarda i gładka, która zdecydowanie zachęca do wybrania tej spośród wielu innych propozycji. Polecam tę lekturę, zwłaszcza do poduchy, bo może dodać otuchy i wlać w serca nadzieję na nowy dzień.

Marzena