Zestaw „Cienie” z firmy Gruchotki to nasze  kolejne edukacyjne odkrycie w ostatnim czasie. Produkt jest drewniany, wykonany z naturalnych surowców, a to bardzo duża zaleta.

Całość, umieszczona w  drewnianym pudełku, zawiera:
– książeczkę, a w niej instrukcję,
– 21 wzorów przestrzennych do układania,
– 7 kolorowych klocków w różnych kształtach,
– 24 dwustronne plansze z szablonami do odworowywania.

Z punktu widzenia pedagogiki Marii Montessori, która jest nam niezmiernie bliska, ważny jest element kontrolny. Tutaj stanowią go karty, a przy przestrzennych wzorach 3D na końcu w książeczce podane są rozwiązania i sposób na poprawne ułożenie cieni. Zatem dziecko może samo nie tylko ułożyć konstrukcje, ale też sprawdzić ich poprawność ze wzorem. To dziecko decyduje, co wybiera i kiedy, a dzięki tej pomocy nabywa bardzo ważną umiejętność – mianowicie samokontrolę.

Szablony 2D wykonane są w rozmiarze 1:1, dzięki czemu dziecko, zwłaszcza w młodszym wieku, może układać klocki w odpowiednim miejscu na planszy. Dla maluchów to zaleta nie do przecenienia, to właśnie dzieki takiemu zabiegowi zabawka jest odpowiednia dla pociech w dość szerokim przedziale wiekowym.

Zestaw daje wiele możliwości do konstruowania. Dziecko może wybrać, czy chce układać wersję 2D, czy 3D. Wraz z wiekiem zwiększa się poziom trudności, co w przypadku tej pomocy można zaobserwować od razu. To jedna z tych zabawek, które rosną wraz z dzieckiem.  To także bardzo sprytna pomoc wspomagająca rozwój wielu umiejętności – bo i samokontroli, i myślenia, a także ćwicząca pamięć oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Gra „Cienie” zdecydowanie uczy myślenia logicznego i wpływa na rozwój kreatywności. Wbrew pozorom myślenie logiczne to zmora u dzieci. Pracując w przedszkolu, obserwuję na co dzień wiele trudności w tym obszarze. Zestaw ten jest świetnym treningiem umiejętności zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Przetestowałam to i wiem, że dzieci z wielką ciekawością i zainteresowaniem sięgają po tę pomoc.

Zdecydowanie polecam ten produkt z punktu widzenia nauczyciela, terapeuty i rodzica. Do tej pory nie spotkałam się z tego rodzaju materiałem edukacyjnym, który w łatwy sposób rozwija myślenie logiczne i wyobraźnię przestrzenną. Polecam z całego serca, a po więcej informacji można sięgnąć tutaj.

Marzena