Pamiętam, że gdy kilka miesięcy temu jedna z koleżanek zapytała, czy poleciłabym jej jakąś dużą mapę świata przyjazną maluchowi, miałam problem, by wskazać coś konkretnego. Niby na rynku nie brakuje map, choćby ściennych, ale zwykle stopień ich uszczegółowienia jest zbyt duży, zresztą wychodzę z założenia, że w przypadku dzieci najmłodszych praca podłogowa sprawdza się lepiej niż ze ściennymi odpowiednikami. Z kolei mapy podłogowe najczęściej są po prostu papierowe, co owszem, ma tę zaletę, iż złożymy je do formatu A4, ale wątpliwość może wzbudzać już trwałość, zwłaszcza w kontakcie z małymi rączkami i ich ciekawskim posiadaczem.

I kiedy trafiłyśmy na mapę świata z matymontessori.pl, wiedziałam, że jest to strzał w dziesiątkę, bo łączy w sobie dwa moje postulaty – możliwość pracy z dzieckiem w warunkach podłogowych oraz trwałość. Tym, co od razu rzuciło mi się w oczy w przypadku konturowej mapy świata, jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Jest bardzo przyjemna w dotyku, nie mnie się, nie ślizga, w dodatku posiada przyjemne dla oka falowane wykończenie. Na stronie producenta przeczytałam informację, że matę można także prać, co zdecydowanie zwiększa jej atrakcyjność w moich oczach jako mamy znającej skłonność do eksperymentowania mojego dziecka 🙂 Warto dodać, że mata jest zapakowana w tekturową tubę, więc po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, co dla nas także jest nie bez znaczenia.

Do zestawu zostały dołączone również kontynenty z grubego filcu – każdy w innym kolorze. Jest to tym bardziej istotne, że w przypadku wysp dziecku łatwiej odnaleźć właściwe miejsce i umiejscowić dany element. Nie zabrakło też etykiet z nazwami kontynentów oraz ocenów – one także zostały wykonane z tego przyjemnego w dotyku materiału, a nie po prostu zalaminowane. Tak więc poza aspektem poznawczym mamy tutaj elementy sensoryki.

Jako rodzic i nauczyciel widzę w tej macie duży potencjał na zabawę z dzieckiem. Poza układaniem kontynentów i dopasowywaniem do nich etykiet z nazwami można dołączyć choćby figurki ze zwierzętami czy zabytkami na świecie, a jeśli takowych nie posiadamy, zawsze można je przygotować na komputerze, wydrukować, zalaminować i wyciąć – same tak właśnie w wielu zabawach czynimy.

To jedna z tych pomocy, które są warte polecenia dla dzieci w różnym wieku, bo można stopniować trudność, dokładając coraz to nowsze elementy. Baza w postaci konturowej mapy świata będzie przydatna w wielu zabawach, a wysoka jakość wykonania tej konkretnej sprawia, że będzie ona nam służyć przez długie lata, rosnąć wraz z dzieckiem.

Matę kupicie tutaj.