Zasfascynowana pedagogiką Marii Montessori z przyjemnością przeglądam różnego rodzaju publikacje z napisem „Montessori”. Niestety często jestem nimi zawiedziona. Niektóre książki z tą metodą nie mają zbyt wiele wspólnego.

W moje ręce ostatnio trafiła pewna publikacja, a dokładnie „Biblioteczka Montessori. Geografia” autorów Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann, wydana przez Wydawnictwo Egmont. Nie ukrywam, że jest to dla mnie w ostatnim czasie niezwykłe edukacyjne odkrycie.

Książka ta zawiera 56 stron gotowych aktywności. Już na samym wstępie dołączona jest mapa świata, na której można pracować i sprawdzać się, uzupełniając ksiażkę. Mapę świata można na przykład umieścić na ścianie w pokoju dziecka. Napisałam uzupełniając, ponieważ koniec książki zawiera 6 stron naklejek. Naklejki zawierają flagi państw, nazwy państw oraz nazwy stolic. Mimo iż książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat, to jest tak przygotowana, że można pracować z nią już od najmłodszych lat.

Każdy kontynent jest opisany krótko, rzeczowo i ciekawie. Tuż obok, na stronie z opisem, widnieje zarys kontynentu, na którym zaznaczone są skojarzenia związane z tym kontynentem, najważniejsze elementy np. Afryka: goryl, pustynia Sahara, Kilimandżaro itp. Kontynenty z legendą przedstawione są w sposób bardzo pozytywny, przyjazny dziecku.

Choć moja dwuletnia córka ma jeszcze czas na flagi, stolice czy państwa, to już teraz jest tą publikacją zainteresowana. Chętnie słucha o danym kontynencie i wyszukujemy wspólnie najważniejsze skojarzenia. Jeśli chodzi o zwierzęta, to Lenka świetnie już potrafi wskazać usłyszaną nazwę. Tak więc teraz można wspólnie popracować, a później dziecko pracuje samo, posługując się mapą.

To na prawdę godna polecenia publikacja w stylu Montessori, a dla nas cudowny początek do nauki i zabawy w temacie „Świat”.

Marzena

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.