Od momentu, w którym ujrzałam tę serię w zapowiedziach wydawnictwa Egmont, wiedziałam, że to będzie „coś”. Zeszyt obserwacji obiecywał, że dziecko nie przyjmie tu jedynie biernej postawy słuchacza, ale będzie czynnie zaangażowane w to, co proponuje lektura. I nie myliłam się. Ba! Ta seria nie tylko spełniła moje oczekiwania, one je przerosła!

Każda z czterech książek w formacie A4 zawiera mnóstwo zadań przyrodniczych, które bynajmniej nie ograniczają się do działalności na przestrzeni stron publikacji. Owszem, tu kolorujemy, wycinamy, czytamy, ale także sadzimy, hodujemy i przede wszystkim obserwujemy to, co nas otacza.

W części „Przyroda w mieście” znajdziemy wskazówki i odpowiedź na pytanie – gdzie szukać przyrody w mieście, które przecież w dużej mieście jest zabetonowane i pokryte zabudowaniami? Przyroda mimo wszystko tam jest, wystarczy wiedzieć, jak patrzeć. Autorzy zaproponowali dzieciom między innymi ciekawostki i polecenia dotyczące hodowli kiełków, zostania osiedlowym ogrodnikiem czy poznawania przyrody poprzez obserwację i weryfikację wiedzy dzięki aplikacji na telefon. Poznamy tu zwierzęta, które można spotkać w mieście, także te, które wychodzą z ukrycia nocą. Poćwiczymy motorykę małą – wycinając, klejąc, rysując. Tu naprawdę dużo się dzieje!

„Pożywienie” to część, z którą dziecku będzie łatwo pracować, bo dotyczy ona tego, co jest obecne w każdym romu – jedzenia. Tutaj nasza pociecha dowie się, na co przetwarzane są poszczególne produkty,  ile cukru kryje się w różnych przysmakach i czym jest żywność wysoko przetworzona. W tej kwestii przeprowadzi nawet własne dochodzenie, którego wnioski mogą nie napawać optymizmem. Ale w tej częsci także będziemy tworzyć, na przykład hodować pomidorki koktajlowe czy wspólnie piec bezglutenowe ciasto czekoladowe według zaproponowanego przepisu!

Włączanie dziecka w aktywne działanie – to jest dla mnie najważniejsza zaleta tej serii. Uwielbiam te publikacje, w wktórych wychodzi się poza czytane stronice i zmienia rzeczywistość, w tej sposób przyswajając wiedzę o świecie. Takim książkom zawsze mówię głośne TAK! i z przyjemnością polecam je wszystkim, którzy pragną dla swoich dzieci mądrej zabawy, pokazującej, jak działa wszystko to, co nas otacza. Polecam, po stokroć polecam!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.