All-focus

Ile ja się naszukałam wierszy dla dzieci! Ile czasu spędziłam w Empiku, przeglądając kolejne propozycje, by wybrać coś, co będzie atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, tj. wartościowe pod względem edukacyjnym. Jak na razie uznanie w oczach Zosi zoskali jedynie klasycy, choć także w okrojonym zakresie – „Rzepka”, „Lokomotywa” i „Na straganie” rządzą. Chciałam jednak stopniowo poszerzać ten wachlarz wierszowanych utworów. I całkiem przypadkowo trafiłyśmy na coś naprawdę fajnego. Przypadkiem, bo szczerze powiedziawszy, nie miałam jakichś wygórowanych oczekiwań w stosunku do tej pozycji. Raczej spodziewałam się kolejnego tomiku, który przeczytamy kilkakrotnie i odłożymy na półkę na kiedyś lub poślemy dalej „po rodzinie”. Przecież jeśli byłoby to naprawdę coś dobrego, to słyszałybyśmy o tej pozycji wcześniej. Skusiła mnie wdzięczna okładka i w tym przypadku nie sprawdziło się porzekadło mówiące, aby nie oceniać książki po okładce.

„Spacerkiem przez rok”, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza młodego czytelnika przez pory roku, dodatkową zaletę stanwi fakt, że uwzględnia się przy tym poszczególne miesiące. Tak więc wierszyków jest całkiem sporo, a ja jako rodzic i nauczyciel przedszkola – choć obecnie skupiający się na wychowaniu jednej pociechy – jestem ich treścią naprawdę usatysfakcjonowana. Dzięki wierszom Małgorzaty Strzałkowskiej możemy pokazać dziecku cykl następujących po sobie pór roku, ale także zaopatrzyć je w całkiem sporo ciekawostek związanych z tą tematyką. Dla mnie amsolutnym hitem jest nawiązywanie do tego, dlaczego dany miesiąc nazywa się właśnie tak. Brzmi to tak wdzięcznie, że przy pierwszym czytaniu uśmiech nie schodził mi z twarzy.

Dla mojej córy w chwili obecnej najważniejszy w tej książce jest obraz. Ilustracje są delikatne, ujmujące, a na wielu z nich znajdują się maleńskie dziewczynki przypominające wróżki. To właśnie one skradły serce Zosi, to do nich się uśmiecha, a ja uśmiecham się, patrząc na to.

To książka, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Piękna, mająca dużą wartość poznawczą, w moim odczuciu naprawdę wartościowa. Zdecydowanie polecam.