Kto mnie zna, ten wie, że całkiem semntymentalna ze mnie osóbka. W zasadzie to „całkiem” nie odzwierciedla stanu faktycznego, nie wiem nawet, czy „bardzo” nie jest za słabym określeniem. Przykład? Niestety moje ukochane książki z dzieciństwa nie przetrwały powodzi, jakie kilkanaście lat wstecz nawiedziły nasze okolice. Teraz, gdy sama jestem mamą, trudno mi to przeboleć. Dlatego ukochaną wyszukiwankę z dziewczynką dinozaurem zamówiłam na zagranicznym portalu i czekam, aż do nas dotrze. Bo my z córą wyszukiwanki wręcz uwielbiamy, a że za dzieciaka kompletowałam wszystkie segregatory i odcinki Wally’ego (które niestety również przepadły), to tej książki nie mogło zabraknąć w naszych domowych zbiorach!

Któż z nas nie kojarzy sympatycznego gościa o aparycji szkolnego kujona, w nieco komicznych okularach i czerwono-białej bluzce w paski? Myślę, że kogo jak kogo, ale akurat Wally’ego zna pół świata. W końcu sam zwiedził niemałą jego część. I zważywszy na mój sentyment do tej postaci, oczekiwania wobec książki miałam olbrzymie. Na szczęście nie rozczarowałam się!

Książka ma spory format i w dużej mierze opiera się na ilustracjach, do czego Wally nas już przyzwyczaił. Te z kolei charakteryzują się nagromadzeniem całej masy szczegółów. Postacie, budynki, miejsca, pojazdy – jest tu wszystko, co niezbędne w porządnej wyszukiwance. Można wyszukiwać postaci, które sugeruje Wally albo puścić wodze własnej wyobraźni i bawić się na całego. Przy takiej ilości detali z powodzeniem można stopniować trudność, więc pobawimy się zarówno z maluchem, jak i z dzieckiem starszym. Na każdej stronie widneje pocztówka od głównego bohatera, który sugeruje, czego poszukać, a w zasadzie po prostu pisze o tym, co sam widział. Fajny pomysł, bo stanowi on jedynie luźną, nienachalną propozycję, z której można, ale wcale nie trzeba skorzystać.

Wpadłam na pomysł, by na tej książce zaprezentować córze, jak działa szkło powiększające. Takie poszukiwania na pewno będą jeszcze bardziej ekscytujące! Niestety nie znalazłam takiego w domu, ale przy najbliższej okazji planuję zakupić i oddać się bestroskiej zabawie oraz prywatnemu deja vu, jako że uwielbiam powroty do lat dzieciństwa!

Książki dostarcza: