Po przeczytaniu opisu na stronie wydawnictwa byłam bardzo ciekawa tej książki. Jak dotąd nie spotkałam się z podobną tematyką, a uważam temat za sensowny i potrzebny – zarówno dzieciom, jak i rodzicom, często nieświadomym tego, co się dzieje za drzwiami pokoju dziecięcego.

Bohaterami „Teraz będziesz kurą” jest dwójka dzieci, rodzeństwo, z czego starsze z nich jest wilkiem, drugie kurą. Nie, nie z własnego wyboru. To starszy brat lub siostra narzucili maluchowi tę rolę. Wilk robi wszystko to, na co ma ochotę, a kura wciąż dopytuje, co ma robić ona. Następnie biernie poddaje się pomysłom wilka, chociaż nie bardzo przypadają jej one do gustu. W końcu wilk straszy kurę, że ją zje, więc przerażona biegnie do mamy.

Ta pozornie błaha opowiastka o dziecięcych zabawach niesie za sobą duży ładunek emocjonalny i mocne przesłanie. Wbrew pozorom jest nawet nieco przemocowa, nie pod względem przemocy fizycznej, ale psychicznej wobec młodszego rodzeństwa, które nie potrafi się przeciwstawić i biernie poddaje się pomysłom brata lub siostry, choć wcale nie ma na to ochoty. Chce być jednak uczestnikiem zabawy, więc ulega.

Na pewno nie jest to książka jedynie do przeczytania. Po lekturze nie można jej odstawić na półkę, by wziąć kolejną. „Teraz będziesz kurą” to książka, która stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmowy na temat trudnych relacji między rodzeństwem, emocji, jakie towarzyszą bohaterom, stawiania się w ich sytuacji. Wtedy dzieci dostrzegą drugie dno przedstawonej historii, być może poddadzą je refleksji, starając się przełożyć na rzeczywistość. Sądzę, że przypomni ona także nam, rodzicom, że nie zawsze wszystko jest między rodzeństwem okej – mimo że „to przecież tylko zabawa” albo „nie mówił, że mu się nie podoba”. Nie każdy potrafi zwerbalizować sprzeciw, zwłaszcza gdy jest mniejszy, słabszy i bardzo chce uczestniczyć w zabawie.

Fajnie, że powstała książka o takiej tematyce. Dobrze, że zabrała się za nią autorka z nurtu skandynawskiego, dzięki czemu przekaz jest mocny. Jeszcze lepiej, że zilustrowała to wszystko Charlotte Ramel, znana nam i lubiana z serii „Co wokoło”. Pozycja zdecydowanie warta uwagi.

Autor: Barbro Lindgren

Ilustracje: Charlotte Ramel

Tytuł: Teraz będziesz kurą

Wydawnictwo: Zakamarki

Stron: 28

Wiek: 3+