Niezbyt często sięgam po młodzieżówki, ale dla tej postanowiłam zrobić wyjątek, ba, objęłam ją nawet patronatem! Czy wpływ na to miała wdzięczna, delikatna okładka, która już w pierwszym kontakcie wzrokowym krzyczy: kup mnie!, czy może jednak chciałam na chwilę cofnąć się do problemów typowo młodzieńczych, żeby odjąć sobie kilka lat? Pewnie czynników było całkiem sporo, ale faktem jest, że podczas tej lektury bardzo dobrze się bawiłam!

Mamy tu historię dwojga nastolatów – Luca i Alice  są parą od dość długiego czasu, ale przed nimi trudny etap. Luca kończy szkołę i postanawia studiować naprawdę daleko – aż w San Francisco. Jego dziewczyna nie tyle nie może się z tym faktem pogodzić, ile nie potrafi go zrozumieć. Sam chłopak chyba też nie do końca rozumie swoje motywy, ale tak to już z młodością bywa, że nie zawsze jest racjonalna, za to emocjonalności nie można jej odmówić. Chociaż trzeba przyznać, że Luca podejście ma dość niestandardowe jak na swój wiek – bo zwykle, jeśli masz marzenia i wsparcie bliskich w tym, żeby je realizować, to nie wybierasz kierunku studiów mało ciekawego, ale za to ambitnego i docelowo dochodowego. Odpowiedzialne? A może głupie? Cóż, o tym wyrobicie sobie zdanie, czytając powieść.

Bardzo mocnym punktem tej opowieści są postaci pierwszoplanowe. Dialogi głównych bohaterów są momentami przekomiczne, łącząc w sobie poczucie humoru, inteligencję i młodzieńczą niewinność. A to bardzo przyjemne dla czytelnika połączenie. Osobiście bardziej do gustu przypadła mi nawet Alice. Dlaczego? Już po pierwszych kilku stronach będziecie wiedzieć i zapewne też polubicie tę roztrzepaną, emocjonalną, ale też zdolną dziewczynę.

Byłam szczerze ciekawa tego, co będzie dalej. Czy uczucie na odległość ma szansę przetrwać? Czy Luca podjął słuszną decyzję, wyjeżdżając? Jak potoczą się losy postaci z drugiego planu, w tym rodziców obojga nastolatków? Tych pytań było całkiem sporo i sukcesywnie otrzymywałam na nie odpowiedzi.

Jeśli lubicie młodzieżówki z miłością, ciekawymi bohaterami i równie ciekawą wymianą zdań między nimi, nie poczujecie się zawiedzeni. Mocna pozycja w swoim gatunku.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Akapit Press.