Grudzień w pełni, święta tuż tuż, tak więc najwyższa pora, by zacząć wprowadzać w domu tę magiczną atmosferę oczekiwania. U nas najlepsza opcja to oczywiście ta przez książki. Przyznaję, że trochę się w tym roku zgapiłam, bo święta już za niecałe dwa tygodnie, ale krzątanina przy maluchu, praca i brak śniegu za oknem zrobiły swoje – wydawało mi się, że do świąt to jeszcze czasu, że ho, ho!

Tak więc poza świątecznymi książeczkami typowo dla maluszków siegnęłam po „Złotą gwiazdkę” – książkę, która od razu przywodzi na myśl cykl Małgorzaty Musierowicz, to w końcu ona zilustrowała tę opowieść.

Dla mnie ta publikacja jest podwójnie wartościowa, gdyż przymierzam się do napisania książki dla dzieci o tym trudnym czasie w życiu małego człowieka, gdy w domu pojawia się ktoś jeszcze mniejszy i potrzebujący uwagi rodziców. I taki temat znalazłam także tutaj, to dotyka głównego bohatera – Antka, który nie zawsze potrafi się pogodzić z tym, że nie jest już w domu jedynym dzieckiem. Taki wątek plus magia przedświątecznych przygotowań, bo też rzecz dzieje się właśnie grudniową porą, musiały stanowić dla mnie połączenie interesujące i atrakcyjne. A jeśli dodać do tego dwóch samozwańczych detektywów – Antka i jego kuzynkę Tereskę – którzy próbują rozwikłać tajemnicę nieznajomej postaci, która nosi na głowie czerwoną czapkę, to mamy nie lada gratkę nie tylko dla mnie, ale także dla całej rzeszy dzieciaków, w końcu motywy detektywistyczne to prawdziwy fun dla młodych czytelników.

Książka jest napisana zrozumiałym dla młodego odbiorcy językiem, narracja jest płynna, przez co czyta się ją naprawdę przyjemnie. Całości dopełniają, jak wspominałam, ilustracje Małgorzaty Musierowicz, co zdecydowanie stanowi wartość dodaną publikacji. Mamy tutaj także fajne przesłanie i cały ogrom ciepła, który grzeje czytelnika w te zimowe dni i wieczory. Chyba jednak nie spóźniłam się z lekturą – za oknem pierwszy śnieg, a ta książka doskonale koresponduje właśnie z takim klimatem.

Warta polecenia nie tylko fanom pani Musierowicz, ale każdemu, kto chce się zatracić w magii świąt i tajemnicy, która spędza sen z powiek samozwańczym detektywom z bujną wyobraźnią.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Złota gwizdka

Autor: Emilia Kiereś

Wydawnictwo: Akapit Press