Przemijanie to jeden z najtrudniejszych tematów, jakie prędzej czy później przyjdzie nam poruszyć z dziećmi. To pojęcie bardzo szerokie i abstrakcyjne do granic możliwości, dlatego niejednokrotnie niezrozumiałe, obce, budzące strach przed nieznanym. Wiele osób nie lubi zmian, także my – dorośli. To, co znajome, jest bezpieczne, wiemy, czego można się po tym spodziewać. Tyle że stanie w miejscu po pierwsze jest nierozwojowe, a po drugie… niemożliwe, choćby się bardzo chciało. Wszystko wokół przemija – czas, życie i bajka, którą czyta się na dobranoc. Pewne osoby pojawiają się w naszym życiu, inne odchodzą, często bezpowrotnie i właśnie ta nieodwracalność jest chyba dla dziecka najtrudniejsza do zrozumienia. Osobiście boję się tego tematu i jeśli sięgam po książki, które traktują o przemijaniu, to tylko po te, których autorzy wykazują się poszanowaniem wrażliwości drugiego człowieka, zamiast wyznawać zasadę: pokażmy dzieciom, że świat nie jest kolorowy.

„Dorastanie” to właśnie taka wzruszająca podróż przez życie, przez wszystkie jego etapy. Nie idealizuje się tu go – jest mowa o zakrętach, które każdego z nas spotkają, ale mimo wszystko tekst utrzymany jest w optymistycznym tonie. Czytając go, odnosiłam wrażenie, że autorzy chcą pokazać, iż dzięki przemijaniu nie tylko coś tracimy, ale przede wszystkim zyskujemy coś nowego, pięknego, coś… co kiedyś również przeminie.

Treści słownych nie ma w książce dużo, ale są one za to zrymowane, co pozwala odbierać utwór prawie jak wiersz będący pochwałą życia. To trochę taka zachęta do „carpe diem”, tyle że w wersji dla dzieci. A to nie lada sztuka – pisać o przemijaniu w taki sposób, by zamiast poczucia straty wywołać u czytelnika ciekawość tego, co nas czeka.

Warto dodać, że publikacja jest bardzo oryginalnie wydana. Na grubej okładce widnieją specjalne wycięcia przy postaciach, które symbolizują kolejne etapy życia. Uatrakcyjnia to książkę i na pewno sprawi, że będzie ona przyciągać wzrok na księgarnianych półkach. Ilustracje są dokładnie takie jak tekst – delikatne, subtelne, nieco nostalgiczne.

Czy warto po tę książkę sięgnąć? Tak, zwłaszcza wtedy, gdy zaczynają się pytania o to, co przemija, co nie wróci i najtrudniejsze z nich – dlaczego?

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Dorastanie

Autor: Libby Walden, Richard Jones

Wydawnictwo: Zielona Sowa