Lubię czasem sięgnąć po książkę dotyczącą rozwoju osobistego, bo dobrze dobrana lektura tego rodzaju, rzeczywiście może mieć realny wpływ na to, jak postrzegamy świat i siebie w nim. Problem z literaturą traktującą o rozwoju osobistym polega jednak na tym, że to bardzo dobra materia do lania wody. Na rynku znajduje się mnóstwo książek, których przekaz można by zamknąć na kilku stronach. Cała reszta to zgrabnie obudowana ładnymi słowami paplanina pokroju „jesteś zwycięzcą”. Kiedy widzę w tytule publikacji „model”, liczę na konkret, coś autorskiego, innowacyjnego. Na coś, co mnie zaskoczy. Jak było tym razem?

Po pierwsze na plus muszę zaliczyć samą formę publikacji, której jedna część była dla mnie zaskoczeniem. Mianowicie – dialog. Coś tak naturalnego, a jednocześnie marginalizowanego w obecnych czasach. Co więcej, jest to rozmowa o własnych potrzebach, o konieczności wsłuchania się w nie, by należycie je rozpoznać. To pierwszy krok w drodze do tego, co szumnie nazywamy rozwojem osobistym. Każdy rozdział składa się właśnie z rozmowy autorek, podsumowania w pigułce oraz kilku pytań wraz z miejscem na udzielenie odpowiedzi. Osobiście nie udało mi się odpowiedzieć na wszystkie, ale tak to już chyba jest – jeśli nie chcemy czegoś robić na szybko, po przysłowiowych łebkach, to trzeba się nad tym zastanowić, wsłuchać w siebie i zdecydować na coś, co nie zawsze jest łatwe – na szczerość.

Sam model dotyczy procesu poznawania potrzeb o charakterze rozwojowym i ich zaspokajania z uwzględnieniem takich składowych jak oczekiwania, potrzeby, działania i status społeczny, do jakiego dążymy. Ciekawe przy tym są nazwy ról, które w procesie rozwojowym pełni człowiek – Pływak, Nurek, Wędrowiec, Alpinista. O co chodzi? Sprawdźcie sami, sięgając po książkę, która może nie będzie stanowić panaceum na wszystkie wasze bolączki, ale z pewnością pozwoli lepiej wsłuchać się w siebie i dostrzec to, czego naprawdę w życiu pragniemy.

Dobrze napisana, z przejrzystym układem treści i elementami, które na pewno można uznać za autorskie, nowe, ciekawe. Warto sięgnąć, gdy lubi się taką tematykę.

Moja ocena: 8/10