Dziewiętnastowieczne realia, miłość od pierwszego spojrzenia, cichy ślub w jednym z angielskich kościołów i szczęście nowożeńców zmącone przez wyjście na jaw faktu, że mąż ma tajemnice przed świeżo poślubioną kobietą. I to tajemnice rangi nie byle jakiej, bo okazuje się, że poślubił ją… pod przybranym nazwiskiem. Trzeba uczciwie przyznać, że Wilkie Collins potrafi zaintrygować czytelnika, co zresztą nie jest dla mnie nowością. Dziwię się tylko, że powieści tego genialnego autora dopiero teraz są tłumaczone i wydawane w języku polskim. Do tej pory czytałam wszystkie, które pojawiły się na naszym rynku i nie zawiodłam się ani raz!

Tym, co urzekło mnie najmocniej w „Prawie i damie”, jest sposób, w jaki pokazane zostały uczucia. Opis pierwszego spotkania Valerii i Eustaca wyrył się w mojej pamięci i sercu, podobnie jak określenie, że zapomnieli, co przystoi damie i dżentelmenowi. Ogólnie kreacje bohaterów są wręcz wzorcowe, a ich przemiany drastyczne i zaskakujące. Nie po raz pierwszy Wilkie Collins udowadnia, że intrygujące portrety psychologiczne bohaterów to jego specjalność.

Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć, to wątek kryminalny. Bardzo dobrze przemyślany, dawkowany czytelnikowi stopniowo, aby utrzymywać poziom zaciekawienia lekturą na stałym, wysokim poziomie. Bezwarunkowa miłość, jaką Valeria darzy męża, sprawia, że jest ona zdeterminowana, by poznać jego przeszłość oraz powody, dla których wstąpił w związek małżeński pod przybranym nazwiskiem. Autor pięknie odmalował także to, jak wiele jest w stanie znieść zakochana kobieta dla ukochanego mężczyzny.

Świetna lektura dla wszystkich tych, którzy uwielbiają klimaty dziewiętnastowiecznej Anglii. Na pewno nie poczują się oni zawiedzeni, zresztą jak w przypadku wszystkich książek tego autora. Wątek detektywistyczny stanowi bonus, dzięki któremu grupa docelowa czytelników, których zachwyci ta powieść, znacznie się powiększy. Osobiście bardzo się cieszę, że Wydawnictwo MG sukcesywnie wydaje kolejne powieści Collinsa. Czekam na więcej i więcej!

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Prawo i dama

Autor: Wilkie Collins

Wydawnictwo: MG