Okres dzieciństwa jest chyba najbardziej dynamiczny pod względem zmian, które dokonują się bardzo szybko (z perspektywy rodzica – zbyt szybko) w życiu młodego człowieka. Na każdym kroku spotykamy milowe kroki w jego rozwoju, każdego dnia nabywa nowe umiejętności i zdobywa wiedzę o świecie, który stara się poznać i oswoić. Jednym z takich etapów, przez dzieci wyczekiwanych, ale nie zawsze łatwych, jest jazda na dwukołowym rowerze.

Niektóre umiejętności wymagają od dziecka sporo pracy, zanim w końcu pozwolą się opanować. Błędy, potknięcia i upadki, czasem bolesne, są nieodłącznym elementem nauki i należy je zaakceptować, ale trudno to zrobić, gdy ma się lat kilka, głowę pełną pomysłów, serce wypełnione chęciami, ale reszta ciała nie chce jeszcze współpracować i utrzymać równowagi. To może rodzić frustrację. U mnie ją rodziło, gdy byłam mała.

W naszym domu, poza rozmową, w przypadku wielu problemów chcę posiłkować się odpowiednią lekturą, która często potrafi zdziałać cuda. W końcu mama i tata pocieszają, ale z perspektywy dziecka może wyglądać to tak, że nie wiedzą, o czym mówią. Przecież oni potrafią, więc nie wiedzą, co czuje dziecko. Co innego książkowy bohater – ma mniej więcej tyle samo lat i podobny kłopot, który ostatecznie udaje mu się rozwiązać. Ale on nie znika sam. Stopniowo staje się coraz mniejszy dzięki próbom i ćwiczeniom dziecka. Dziecko otrzymuje gotową receptę na sukces – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, bo ćwiczenie czyni mistrzem! To budujące przesłanie.

Na uwagę zasługuje także samo wydanie, a w zasadzie jego kolorystyka. Większość elementów jest w tonacji jasnej, delikatnej. Dodatki są z kolei bardzo odblaskowe, przez co od razu przyciągają wzrok. Bardzo miłe dla oka połączenie. No i jeszcze partie dialogowe mamy – w żółtym, ciepłym kolorze. W końcu od mamy bije ciepło i troska, mama oświetla drogę, którą młody człowiek kroczy przez życie, więc dla mnie jest to dodatkowy plus, choć może także nadinterpretacja 🙂

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Moje dwa kółka

Autor: Sebastien Pelon

Wydawnictwo: TADAM