Uwielbiamy z córą sięgać po nowe serie dla maluchów i chyba właśnie trafiłyśmy na kolejną perełkę wśród literatury dla najmłodszych. Po rewelacyjnej serii „Co wokoło”, po którą Zosia do tej pory chętnie sięga, przyszła pora na książeczki Anny-Clary Tidholm.

Tytułowe pytanie to zmora wielu dorosłych, w końcu dziecko potrafi je powtarzać po kilkadziesiąt razy dziennie, wystawiając cierpliwość nawet najspokojniejszych rodziców na próbę. Ja jednak staram się do tej kwestii podchodzić inaczej – te pytania to szansa na to, aby jak najwięcej świata pokazać dziecku i pomóc mu go oswoić. Cieszmy się, że jest w dzieciach ten pęd do wiedzy, bo ta fascynacja wszystkim, co nas otacza, nie będzie trwała wiecznie.

Odnośnie zaś do samej publikacji. Strony są wykonane z grubej tektury, co niezmiennie zaliczam na plus w przypadku książeczek dla maluchów. Podobnie jak zaokrąglone rogi, dzięki którym nie martwię się, czy samodzielne manipulowanie książką przez moją córę jest bezpieczne. Anna-Clara Tidholm odpowiada na kilka pozornie prostych pytań – dlaczego szczeka pies, dlaczego leci ptak, dlaczego jedzie pan i dlaczego idzie mama. To zjawiska, które dziecko zna ze  swojej codzienności, operujemy więc konkretem, a nie pojęciami abstrakcyjnymi, dzięki czemu małemu człowiekowi łatwiej wszystko zrozumieć. Ilustracje są kolorowe i miłe dla oka, dobrze odzwierciedlają rzeczywistość, co również jest nie bez znaczenia, gdy chodzi o książki dla najmłodszych.

Jestem ciekawa kolejnych części tej serii. Jeśli autorka utrzymała poziom, będzie to jedna z ciekawszych serii w biblioteczce naszej Zosi.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: A dlaczego?

Autor: Anna-Clara Tidholm

Wydawnictwo: Zakamarki