Czas to ostatnio w moim życiu towar deficytowy, więc i książek do recenzji przyjmuję mniej, nad czym szczerze ubolewam. Te, które wybieram, naprawdę czymś muszą się wyróżniać,przynajmniej tak sądzę w momencie podejmowania decyzji. Tutaj czekała mnie nie lata zagwozdka – nie znałam autorki, więc nie wiedziałam, czego mam się spodziewać, a publikacja liczy sobie ponad  czterysta stronic. Gdyby okazała się nietrafionym wyborem, straciłabym dużo czasu, którego tak mi brakuje. Zaryzykowałam i naprawdę bym żałowała, gdybyśmy minęły się z „Oblubienicą morza”. Bo to książka z rodzaju tych, które zapadają w pamięć na dłużej.

Bardzo dobrze przeprowadzonym zabiegiem, zawsze przeze mnie lubianym, jest umieszczenie w tekście dwóch perspektyw czasowych. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia czterech osób – w niełatwych latach czterdziestych XX wieku, kiedy Sara i Yousef zakochują się w sobie, oraz w czasach bardziej nam współczesnych, kiedy poznają się ich wnuki – Rebeka i Ameer.

Miłość sprzed lat, która tak naprawdę nie miała prawa zaistnieć – Sara była bowiem żydówką wypędzoną z Rosji, zaś Yousef to lekarz arabskiego pochodzenia. Kiedy należy się do dwóch zupełnie różnych światów, które łączy jedynie radykalne podejście do życia i religii, a spór toczy się o terytorium, nie ma miejsca na miłość. Nawet jeśli ktoś odważyłby się pomyśleć inaczej, pozostali sprowadzą go na ziemię, czasem w bolesny sposób.

To książka szalenie przejmująca, momentami trudna i aż nazbyt obrazowa – nie takiego losu chcielibyśmy dla bohaterów, których zdążyło się już polubić. Życie zdominowane przez konflikt palestyńsko-izraelski ma jednak swoje własne plany i zamierza je sumiennie zrealizować. Czy po latach uda naprawić się choć część wyrządzonych krzywd, a może za grzechy przeszłości będą musiały zapłacić kolejne pokolenia?

Niby nie mam czasu, a nawet nie wiem, kiedy skończyłam czytać. Tak się chyba dzieje w przypadku bardzo dobrych książek. Tę zdecydowanie można zaliczyć w ich poczet. Szczerze polecam!

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Oblubienica morza

Autor: Michelle Cohen Corasanti

Wydawnictwo: SQN