Po mistrzostwach, które dla nas już się skończyły, sięgnęłam po publikację z tytułem bardzo na czasie – bo też faktycznie Robert Lewandowski może czuć po turnieju niedosyt, podobnie zresztą jak my, kibice. O ile nasza domowa biblioteczka mieści wiele biografii sportowych, o tyle z książką opowiadającą o kapitanie naszej reprezentacji spotykam się po raz pierwszy. Czytaliśmy w domu o Błaszczykowskim, Piszczku, Gliku i Orłach Nawałki w ogóle, a jakoś publikacje o Lewym nam umykały. Czas to nadrobić, bo mimo że bez sukcesu na mistrzostwach, to i tak Robert Lewandowski jest dumą polskiej piłki, którą rozsławia na cały świat.

Chociaż jest to pierwsza biografia Lewandowskiego w naszych domowych  zbiorach, to porównując ją z innymi będącymi w naszym posiadaniu, jest naprawdę porządnie wydana. Okładka przyciąga wzrok, zapewne zwłaszcza żeńskiej części czytelniczej braci, choć osobiście nie kierowałam się tym przy wyborze. To, co w środku z pewnością nie rozczaruje sympatyków samego piłkarza i futbolu w ogóle. To prawie czterysta stron, na których spisano dzieje najlepszego współczesnego piłkarza polskiego pochodzenia. Poznajemy Lewandowskiego jako dziecko, czytamy o jego najbliższych, o pierwszym klubie, który postanowił zaufać chudemu chłopaczynie. Później o tym, jak w Legii przekreślano jego szanse na piłkę na najwyższym poziomie i dochodzimy do momentu, w którym Pep Guardiola, którego osobiście uwielbiam, stawia Polaka w jednym rzędzie z Messim. Nie brakuje także tematu niejedzenia glutenu i diety małżeństwa, które okazało się polską odpowiedzią na Beckhamów.

Tym, co podobało mi się najbardziej w książce, jest jej opatrzenie ogromną ilością fotografii, nie tylko tych z ostatnich lat, kiedy Lewandowski stał się jednym z najlepszych na świecie. Znajdziemy tu także zdjęcia z jego dzieciństwa, z pierwszych klubów, kiedy zupełnie nie przypominał jeszcze gościa, którego wizerunek widnieje na okładce. Te zdjęcia pozwalają doskonale prześledzić karierę piłkarza i pokazują go także z tej drugiej, bardzo ludzkiej i po prostu fajnej strony.

Nienasycony. Robert Lewandowski” to nowość, która przypadnie do gustu wielu fanom piłki nożnej, nie tylko tej w reprezentacyjnym wydaniu. Porządna dawka wiedzy z płynną, przyjazną czytelnikowi narracją i mnóstwem obrazu. Zdecydowanie warta polecenia.

Moja ocena: 8,5/10

Tytuł: Nienasycony. Robert Lewandowski

Autor: Paweł Wilkowicz

Wydawnictwo: Agora

Stron: 376