Zbiory wierszy to coś, czego nie może zabraknąć na półce w pokoju dziecięcym. Jedni stawiają na klasykę, inni wpuszczają we własne progi twórców współczesnych. Ja łączę obie opcje i obawiam się tylko trochę, że kiedyś nie pomieszczę tych wszystkich książek mojej córy. Do jej kolekcji właśnie dołączyła publikacja Moniki Sylwii Ziemann. Tym bardziej wartościowa, że w komplecie z płytą CD, na której usłyszeć można głos… Piotra Fronczewskiego! Już samo to wystarczyło, aby skłonić mnie do sięgnięcia po tę książkę.

Co mogę powiedzieć o samej treści? Jest dość mocno zróżnicowana – miasto, wieś, mnóstwo zwierzaków, a nawet sympatyczny brudas, za którym gania babcia z mydłem. Jak to już bywa w przypadku wierszyków dla najmłodszych – jest lekko, beztrosko i przyjemnie. Ale o to przecież chodzi w większości publikacji skierowanych dla dzieci.

Być może napisałabym, że to książka jakich wiele na rynku literatury dziecięcej, ale poza płytą wyróżnia ją także przyjemne dla oka, estetyczne wydanie w formacie większym niż zazwyczaj przy tego rodzaju czytankach. Jeśli dodamy do tego twardą oprawę i oryginalne ilustracje, to powstanie nam coś, co może zainteresować nasze smyki na trochę dłużej aniżeli samo wysłuchanie zgrabnych, acz krótkich opowiastek snutych przez autorkę.

Będę czytać mojej córze sama, ale na pewno skorzystamy również z płyty, bo uważam tę formę poznawania utworów za kształcącą umiejętność skupiania uwagi oraz słuchania ze zrozumieniem, co jest trudniejsze, gdy mamy do czynienia z obcym głosem, który nie należy do mamy, taty czy nikogo z bliskich. Nawet jeśli należy do Piotra Fronczewskiego.

Moja ocena: 7,5/10

Tytuł: Kotek Psotek Karuzela Kołowrotek

Autor: Monika Sylwia Ziemann

Wydawnictwo: Novae Res

Stron: 48

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Novae Res!