Edukacja muzyczna odgrywa bardzo ważną rolę w wychowaniu młodego człowieka, dlatego też tak duży nacisk kładzie się na nią już w nauczaniu  przedszkolnym, a nawet wcześniej. Dzieci ją uwielbiają, bo nie przypomina ona nauki, to raczej zabawa, która przy odpowiednim podejściu metodycznym pozwoli przemycić treści, jakie większość z nas chciałaby zaszczepić w młodym i chłonnym umyśle naszej pociechy.

Dla osób takich jak ja, to jest zupełnie na bakier z poczuciem rytmu, wybawienie stanowią płyty CD, dzięki którym nie muszę rezygnować z tej istotnej formy zabawy i nauki, nie nadwyrężając jednak uszu malucha i nie poddając w wątpliwość swoich predyspozycji do wykonywania zawodu nauczyciela. Z tym brakiem wyczucia dźwięków to niestety szczera prawda w moim przypadku – mój mąż, a wtedy jeszcze chłopak, stwierdził kiedyś, że fałszuję nawet na stadionie, a jak wiadomo, stadionowe melodie nie są zbyt wyszukane i nie odznaczają się dużym stopniem skomplikowania.

Dziś przychodzę do Was z publikacją „Dobre wychowanie z piosenką”. Znajdziecie tu mnóstwo tekstów wraz z zapisem nutowym, których motywem przewodnim jest właśnie dobre wychowanie. Od używania trzech magicznych słów, przez konieczność zachowania higieny, po umiejętność dzielenia się i kształcenie postawy tolerancji i akceptacji dla inności. Przekrój tematyczny obejmuje większość zagadnień związanych z przestrzeganiem zasad współżycia społecznego, które czasem nie są oczywiste dla małych brzdąców. Może więc zwykłe ich tłumaczenie warto wesprzeć piosenką? Ułatwi to płyta CD z wybranymi utworami, których teksty znajdziecie w książce.

Publikacja Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk ma duży format i twardą oprawę, dzięki czemu posłuży na lata. Czcionka jest odpowiednich rozmiarów, co bardzo cenię, gdyż często w tak obszernych merytorycznie książkach oszczędza się na papierze przez stosowanie mniejszych liter, co jednak nie jest dobre dla samodzielnego korzystania z publikacji przez dzieci. Duże, kolorowe ilustracje przyciągają wzrok i uwagę, a więc wszystko jest tak, jak być powinno w książce skierowanej do młodego pokolenia Czytelników.

Książkę polecam do stosowania z własnymi pociechami w domu, gdzie płyta może grać nawet w tle, podczas innych form zabawy. Na pewno przyda się także nauczycielom przedszkola podczas zajęć grupowych. Oby więcej takich publikacji na rynku!

Moja ocena: 9,5/10

Tytuł: Dobre wychowanie z piosenką

Autor: Agnieszka Nożyńska-Demianiuk

Wydawnictwo: Martel

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu MARTEL!