Oto publikacja niezwykle budująca w czasach, gdy większość rozrywek dla najmłodszych nie wymaga nawet wyjścia z domu, a jedynie posiadania sporych zasobów finansowych, aby kupować wciąż większe monitory. W czasach, gdy nawet wyjście z domu często oznacza po prostu zmianę miejsca na salę kinową i zajęcie fotela przed jeszcze większym ekranem, nie za bardzo zwracając nawet uwagę na tematykę niedostosowaną do wieku młodych widzów i ilość bodźców, jakie im się serwuje. Adam Święcki przypomina, że określenie „kultura” ma nam do zaproponowania cały wachlarz możliwości wspólnego spędzenia czasu w sposób zarówno przyjemny, jak też pożyteczny. Autor zabiera nas bowiem do muzeum, nawet nie jednego, a kilku.

Poznajcie Kacpra, niezwykle żywiołowe dziecię, które pewnego dnia wpada na pomysł poszukiwania skarbów. Jego rodzice wychodzą naprzeciw potrzebie zabawy swojej pociechy, ale robią to w bardzo przemyślany sposób – tata rozrysowuje mapę z punktami, które muszą odwiedzić, aby na końcu podróży odnaleźć piracki skarb. Owe punkty na mapie to przeróżne muzea, w których chłopiec może zobaczyć wiele niesamowitych rzeczy. Czym okaże się obiecany skarb, dowiecie się już z książki.

Ujęła mnie relacja między Kacprem i jego rodzicami, ich gotowość do wspólnej zabawy ze sprytnie przemyconą nauką w postaci najlepszej z możliwych dla młodego człowieka – przez doświadczanie. Mama i tata Kacperka znajdują czas, aby podążać wraz z nim tropem obiecanego skarbu, a jak wiadomo, czas dorosłych to w dzisiejszych realiach towar deficytowy, przez co zwykle najbardziej cierpią właśnie dzieci. Nie pogardziłabym troszkę większą ilością tekstu, aby nie tylko obrazem, ale też słowem pokazać, jakie cuda można spotkać w muzeach.

Publikacja ma poręczny format, grubą oprawę, duże, kolorowe ilustracje i wszelkie zadatki, by zachęcić Wasze pociechy do wybrania się na wycieczkę do muzeum. Sprawdźcie ofertę miejsc znajdujących się w pobliżu, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Czasem nie trzeba wiele, aby sprawić radość dziecku. Czasem wystarczą szczere chęci i trochę więcej czasu spędzonego razem.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum

Autor: Adam Święcki

Wydawnictwo: TADAM

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu TADAM!