Pochodzę z rodziny, w której ze wzruszeniem wspomina się walki Andrzeja Gołoty. Nie brak jednak także innych emocji. Jak choćby wtedy, kiedy tata wspomina jego pojedynki z Riddickiem Bowem, kiedy to Polak przegrał wygrane starcia. Boks, zwłaszcza ten w najcięższej wadze, od wielu lat przysparza ludziom wielkich emocji i dlatego z pewnością nie zabraknie chętnych, aby przeczytać „Walki stulecia” Andrzeja Kostyry.

O stoczonych pojedynkach Lennoxa Lewisa czy Mike’a Tysona wiadomo już niemal wszystko. Nie wszyscy jednak, nawet wśród zwolenników tej dyscypliny sportu, słyszeli o legendach wcześniejszych lat, może z wyjątkiem Muhammada Alego. Ale autor sięga jeszcze dalej w przeszłość. Kierując się dość obiektywnym kryterium w postaci wyników ankiety z lat osiemdziesiątych – przypomina walki stulecia, wśród których nie brakuje nawet pojedynków z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Tym, co bardzo cenię w książkach tego rodzaju, jest unikanie przez autora bycia jedynie kronikarzem podającym suche fakty. Statystyki każdy z nas może sprawdzić samodzielnie w Internecie. Za to trudniej już dotrzeć do historii z życia najlepszych bokserów minionego stulecia. Przyjęło się twierdzić, że duża część z nich wywodziła się z biedy i patologii. Jest w tym dużo prawdy, ale Kostyra podaje konkrety. Taki na przykład Sony Liston urodził się jako dwudzieste czwarte dziecko swoich rodziców, posiadając dwadzieścioro pięcioro rodzeństwa! Na ring trafił po wyjściu z więzienia. Podobnie zresztą jak legenda znana już mojemu pokoleniu – Mike Tyson, który został zwerbowany w zakładzie poprawczym.

Kolejny plus za to, że autor przypomniał lub uświadomił nas, że polscy bokserzy światowej klasy to nie tylko Gołota, Adamek i Michalczewski. Byli także inni, jak choćby Stanley Ketchel lub jak kto woli Stanisław Kiecal czy Tony Zale (Antoni Florian Załęski), którzy w swoich czasach zostawali mistrzami świata w wadze średniej.

Dla fanów boksu pozycja obowiązkowa! Ci, którzy zerkną na jakąś walkę od czasu do czasu, też nie powinni poczuć się zawiedzeni. Nowość wydawnicza, po którą warto sięgnąć.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Walki stulecia

Autor: Andrzej Kostyra

Wydawnictwo: SQN

Stron: 352

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Księgarni taniaksiazka.pl!