Książka, której dotyczyć będzie dzisiejsza recenzja, wygrała konkurs na Literacki Debiut Roku. Sięgałam więc po nią z dużymi oczekiwaniami. Intrygująca jest także okładka, która sugerowała mi, że w środku znajdę jakąś tajemnicę sprzed lat, która będzie chciała wydostać się na światło dzienne. To wystarczyło, by skłonić mnie do lektury.

Główna bohaterka to dojrzała kobieta z poukładanym życiem prywatnym i zawodowym. Być może ta iskra, która cechuje nowe związki, już powoli zaczęła gasnąć pomiędzy nią i mężem, ale w gruncie rzeczy można ich było uznać za zgodne małżeństwo. Katarzyna poza pracą zawodową i obowiązkami domowymi często zajmuje się leciwą już teściową, którą traktuje jak własną matkę. Służbowy wyjazd do Ostrawy, miejsca, z którym teściowa była związana w młodości, niespodziewanie położy się cieniem na relacjach między kobietami. Okazuje się bowiem, że matka męża nie bez powodu nigdy nie rozmawia o latach poprzedzających jej małżeństwo.

„Blizna” to opowieść o trudnych wyborach, jakim poddawani byli ludzie w czasie wojny. O emocjach, które im towarzyszyły i z którymi nie zawsze potrafili sobie poradzić, zwłaszcza młode pokolenie. To wreszcie próba odpowiedzenia na niełatwe pytanie, czy wolno osądzać ich  poczynania tym, którzy nigdy nie przeżyli podobnego piekła. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy, z których powinniśmy wyciągać wnioski na przyszłość.

Chociaż niektóre wybory trudno zaakceptować. Chociaż czasem wydaje się niemożliwym, by nie wpłynęły one na postrzeganie drugiej osoby. Czy przeszłość zniszczy relacje w rodzinie głównej bohaterki? Sprawdźcie, sięgając po książkę.

Utwór Danuty Chlupovej spełnił moje oczekiwania. Są w nim elementy, które dla mnie czynią powieść ciekawą – duży ładunek emocjonalny, dylematy moralne i odkrywana krok po kroku tajemnica sprzed lat. Polecam tym, którzy – jak ja – lubują się w literaturze obyczajowej. Nie powinni się oni rozczarować.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Blizna

Autor: Danuta Chlupova

Wydawnictwo: Novae Res

Stron: 224

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Novae Res!