Słyszysz Sherlock Holmes i od razu masz przed oczami detektywa z charakterystyczną fajką w ustach. Jeśli oglądałeś adaptację filmową, skądinąd genialną, ma on twarz Roberta Downey Jr’a. Holmes to nazwisko, po którym oczekuje się wiele ze świadomością jednak, że te oczekiwania zostaną zaspokojone, prawdopodobnie z nawiązką. Bystry i przenikliwy umysł jednego z najsłynniejszych detektywów jest gwarancją dobrej zabawy Czytelnika oraz tego, że na każdej karcie powieści będzie on pod wrażeniem metodyki pracy Holmesa i jego kompana – Watsona.

Detektywi, nawet ci najlepsi, badają z reguły rzeczy dające się racjonalnie wytłumaczyć. Logika jest przecież najlepszym orężem w tym zawodzie. Ktoś zaginął, kogoś zamordowano lub coś zostało skradzione – wszystko to oscyluje w obrębie rzeczywistości, spraw doczesnych, a rolą detektywa jest poukładanie faktów w taki sposób, aby wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce, wtedy pojawi się także ten brakujący. Na podstawie dowodów i poszlak, dzięki rozwiniętej umiejętności dedukcji, a czasem pokładaniu wiary we własną intuicję detektyw prędzej czy później wpadnie na właściwy trop. Zwłaszcza taki detektyw jak Sherlock Holmes.

Co jednak w sytuacji, gdy sprawa, którą przyszło się zająć, nosi wszelkie znamiona nieprawdopodobności i…wydają się być w nią zamieszane postaci nie z tego świata, a konkretnie z piekła rodem? Legenda o psie Baskerville’ów zaczyna zbierać krwawe żniwa, a jej główny bohater coraz częściej widywany jest przez okolicznych mieszkańców. Czy spadkobiercy rodowego majątku grozi niebezpieczeństwo? Tego wszystkiego będzie musiał dowiedzieć się zgrany duet Holmes-Watson.

Mnóstwo emocji, niebanalna zagadka i nieoczywiste poszlaki plus geniusz z dziedziny detektywistyki to gwarancja trzymania Czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Klasyka na najwyższym poziomie!

Moja ocena: 10/10

Tytuł: Pies Barservill’ów

Autor: Sir Arthur Conan Doyle

Wydawnictwo: MG

Stron: 180

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu MG!