Rynek wydawniczy jest pełen mniej lub bardziej wartościowych publikacji dla dzieci. I jak to już bywa, kiedy mamy do czynienia z kłopotem bogactwa – czasem ciężko odróżnić jedne od drugich. Osobiście przy ocenie i wyborze literatury dziecięcej kieruję się dwoma kryteriami – treść ma być ciekawa i adekwatna do wieku Czytelników, a ilustracje przyciągające wzrok i najlepiej duże. Często książkom brakuje albo jednego, albo drugiego. „Wierszyki dla dzieci” spełniają oba stawiane przeze mnie warunki.

Książeczka składa się z krótkich, rymowanych wierszyków dotyczących przeróżnych zwierzęcych bohaterów – od rodzimych, po egzotyczne. Dla dzieci będą stanowić one nie tylko przedmiot zabawy, ale także źródło wielu ciekawych informacji na temat przedstawicieli świata fauny. Jako że pracuję w przedszkolu, znalazłam dla publikacji jeszcze jedno zastosowanie, które z pewnością wykorzystam. Mianowicie, możemy czytać sam wierszyk, bez podania tytułu, a dzieciaki będą zgadywać, o jakie zwierzę chodzi. Polecam spróbować tego także w domu z własnymi pociechami.

Zawartość merytoryczna przypadła mi do gustu, jednak decydujący wpływ na moją ocenę publikacji miały ilustracje, których próbkę znajdziecie poniżej. Kreska zdecydowanie w moim guście, do tego wszystko kolorowe i miłe dla oka. Jedynym, do czego mogę się przyczepić, to format książki – takie obrazki aż proszą się o większą przestrzeń do zaistnienia.

„Wierszyki dla dzieci” napisane są językiem prostym, zrozumiałym także dla dzieci młodszych, zaś ze starszymi książkę możemy traktować jako punkt wyjścia do rozmowy na temat ich wiedzy o świecie zwierząt. Lekka, przyjemna i rymowana, czyli taka, jak powinna być napisana publikacja dla dzieci.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Wierszyki dla dzieci

Autor: Jakub Narloch

Wydawnictwo: Novae Res

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Novae Res!