Życie, kiedy masz naście lat, bywa niełatwe. Burza hormonów, pierwsze miłości i rozczarowania, pierwsze poważne decyzje – naprawdę można się w tym pogubić. A już z pewnością nie jest łatwe życie nastolatki, która niedawno straciła siostrę. Ludzie nie wiedzą, jak z tobą rozmawiać, rzucają litościwe spojrzenia, na każdym kroku uważają, żeby nie powiedzieć czegoś, co przywoła przykre wspomnienia. Jeszcze innych ta sytuacja przerasta, więc zwiększają dystans, by w końcu zamilknąć zupełnie. Nawet jeśli wcześniej wydawali się być przyjaciółmi.

Juniper Lemon kilka miesięcy temu straciła jedną z najważniejszych osób w jej życiu – starszą siostrę Camille. Nastolatka nie ma wsparcia w równie zrozpaczonych rodzicach, najlepsza przyjaciółka nie wie, jak z nią rozmawiać, więc stosuje taktykę uników, z kolei znienawidzona dziewczyna z klasy nie szczędzi niemiłych słów i plotek na temat zmarłej. Juniper stara się, jak może, radzić sobie na swój własny sposób. Jako że wszystko w jej życiu kręci się obecnie wokół siostry i jej nieznośnej nieobecności, kontynuuje tradycję, którą razem zapoczątkowały – codziennie zapisuje na ponumerowanej fiszce wszystko, co dobrego i złego wydarzyło się danego dnia, tworząc w ten sposób swój prywatny „indeks szczęścia”. Zgubienie jednej z karteczek, akurat tej, na której wyznała swoją największą tajemnicę, jest początkiem wielu zdarzeń, które na zawsze odmienią życie naszej bohaterki.

Propozycja Julie Israel to książka o stracie kogoś bliskiego i niemożności pogodzenia się z tym, o pielęgnowaniu własnego cierpienia w obawie przed zapomnieniem. To studium przypadku pokazującego, że żałoby nie da się ująć w ramy czasowe ani w podręcznikowe etapy jej przeżywania, bo to kwestia bardzo indywidualna. I wreszcie, to opowieść przestrzegająca przed tym, że zamykając się w cierpieniu po stracie jednego dziecka, odgradzając się od świata, łatwo jest zapomnieć, że w takich chwilach niewiele trzeba, by stracić też drugie.

Poruszająca, łapiąca za serce, ale wbrew pozorom także optymistyczna, dająca nadzieję, że jeszcze nie jest za późno, aby wszystko zmienić. Sądzę, że przeznaczona nie tylko dla młodzieży, ale także dla Czytelnika starszego ze względu na uniwersalność tematyki i emocje, jakie wyzwala.

Ulubione cytaty:

„Przyszłość nie zmienia przeszłości”

„To trudne – to wręcz boli – gdy definiują cię tylko Twoje straty”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Indeks szczęścia Juniper Lemon

Autor: Julie Israel

Wydawnictwo: IUVI

Stron: 375

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu IUVI!