Czasem gna jak szalony, bez opamiętania, innym razem dłuży się niemiłosiernie, zmieniając minuty w godziny, godziny w doby, a doby w tygodnie. Nie zawsze wtedy, kiedy akurat byśmy tego chcieli. Czas – pojęcie tak abstrakcyjne i rzeczywiste jednocześnie. Nie możemy go dotknąć, zobaczyć, a jednak jego skutki są namacalne, widoczne na każdym kroku. Jak wytłumaczyć ten fenomen dzieciom? Można tak, jak w książce Isabel Minhós Martins i Magdaleny Matoso – w końcu czas to naprawdę czarodziej. My, dorośli, po prostu nieco inaczej interpretujemy jego magię.

Dzieci w starszym wieku znają już prawidłowości, którymi rządzi się odmierzanie czasu. Dla maluchów pojęcia „za pięć dni”, „za dwa lata” będą poza granicami ich percepcji. Nie znaczy to jednak, że najmłodsi nie odczuwają upływu czasu. Oni odczuwają to bardziej obrazowo. Spodnie z czasem stają się na nas za krótkie, małe dzieci staną się większe, niezjedzone owoce zgniją, a to, co teraz jest dla nas trudne, kiedyś może stać się łatwe. To wszystko wydarzy się po jakimś czasie, niemierzonym konkretnymi jednostkami, ale dziecięcym postrzeganiem zmian i następstw czasowych.

Taka właśnie jest ta książka – pełna przykładów ukazujących upływ magicznego czasu. Autorki skupiły się nie tylko na przemijaniu i dojrzewaniu, ale także na cykliczności – wskazówki zegara w końcu zawsze wracają w to samo miejsce, a cień drzewa codziennie wokół niego tańczy . To dobry wstęp do rozmów na temat cykliczności w życiu i przyrodzie.

Boimy się zmian, nawet my, dorośli. To, co nowe, jest nieodgadnione, nie wiadomo, czy będzie lepsze niż stare. Dlatego dobrze jest dzieci na te różne zmiany przygotowywać. Pokazywać, że nowe nie znaczy gorsze. Po prostu jest nowe. A skoro czas jest czarodziejem, to może sprawić, że nie wszystko przeminie. Nasi bliscy zawsze będą przy nas, a to budujące, bo zmiany najłatwiej znieść, jeśli jest przy nas ktoś zaufany.

Plus za nietypowe przykłady i kontrastowe ilustracje, o których można z dziećmi porozmawiać. Książka pozornie łatwa w odbiorze, ograniczająca słowa do minimum, a jednak traktująca o tym, co czasem trudno zaakceptować – o przemijaniu.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Czas czarodziej

Autor: Isabel Minhós Martins, Magdalena Matoso

Wydawnictwo: Babaryba

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Babaryba!