Na okładce, tuż pod nazwiskiem autora tej książki, widnieje opinia o niej Marcina Feddka:

„Świat futbolu, o którym nie miałeś pojęcia”.

Muszę przyznać, że to krótkie zdanie najlepiej obrazuje moje odczucia świeżo po lekturze – okazuje się, że do tej pory nie miałam pojęcia, jak oglądać piłkę nożną. Bo niby każdy fan futbolu ma świadomość, że można na nią patrzeć na rozmaite sposoby, a jednak zazwyczaj czynimy to w jeden, najpopularniejszy, czyli po prostu dla przyjemności. Nie jestem w tym względzie wyjątkiem. Siedzę na stadionie lub przed TV i daję się ponieść emocjom, werbalizując wskazówki dla sędziego i swoje niezadowolenie, jeśli się z nimi nie zgodzi. Nurkowanie? Teoretycznie jestem na nie, ale wiadomo, jak to wygląda w praktyce – zależy, w którą stronę sędzia gwizdnie. To i wiele, wiele innych detali sprawia, że oglądając piłkę nożną, jestem nieobiektywna. Takie prawo kibica.

Co innego analityk lub trener. Jego musi cechować obiektywizm, nie tylko ten osadzony w statystykach. On po prostu musi widzieć więcej od przeciętnego widza, wypatrywać pierwszego ogniwa, w którym coś poszło nie tak, by móc te błędy eliminować w przyszłości. Ja z poziomu trybun widzę skutek, trener musi dostrzec przyczynę.

Książka Ruuda Gullita stanowi kopalnię wiedzy o taktyce stosowanej w piłce nożnej. Co dla mnie ważne – w swoich rozważaniach autor nie pozuje na futbolowego purystę, jest autentyczny. Nie rozwija teorii, jak być powinno, ale mówi, jak jest. Bierze piłkę z całą paletą jej zalet i wad, z emocjami, jakich dostarcza i z błędami sędziowskimi, których nie sposób wyeliminować. Nie postuluje, żeby każdy klub grał piłkę przyjemną dla oka. Jeśli twoją mocną stroną są kontry, korzystaj z tego. Brakuje ci umiejętności technicznych? Musisz je nadrobić walką, zaangażowaniem i sprytem. Bo bez względu na wszystko inne, w profesjonalnej piłce głównym celem musi być zwycięstwo.

Mnóstwo praktycznych informacji, opatrzonych schematami systemów i zagrań, wszystko poparte przykładami konkretnych meczów i zawodników, okraszone dawką wspomnień z czasów gry Johana Cruyffa. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana futbolu. Może nie z każdą tezą się zgodzisz, ale z pewnością docenisz wartość merytoryczną tej książki.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Jak oglądać piłkę nożną?

Autor: Ruud Gullit

Wydawnictwo: SQN

Stron: 336

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu SQN!