Istnieją bajki uniwersalne, dobre zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Do pewnego wieku zresztą dzieci mniej zwracają uwagę na elementy typowo dziewczęce lub chłopięce, liczy się to, czy historia jest napisana w sposób ciekawy oraz ilustracje, jakich nie powinno zabraknąć w publikacjach przeznaczonych dla najmłodszych.

Spróbujcie jednak przeczytać pięciolatkowi bajkę o kucykach, księżniczkach i tym podobnych. Strzał w kolano już na starcie. Dzieci po prostu zaczynają dostrzegać, że lalki i kucyki są dla dziewczyn, dla chłopców roboty, samochody, ewentualnie smoki i rycerze, bo w bajkach tego typu dzielny wojownik musi stawić czoła groźnemu potworowi. Uwięziona księżniczka schodzi na dalszy plan. Trudno się zresztą temu zjawisku dziwić, skoro już od małego jesteśmy wystawieni na działanie rozmaitych kategoryzacji i stereotypów (w domu, na podwórku, w TV).

Dlatego dobrze w swoim zbiorze książek dla dzieci mieć bajki uniwersalne, ale warto także wyposażyć domową (przedszkolną) biblioteczkę w pozycje przeznaczone dla konkretnej grupy docelowej – dziewczynek lub chłopców. W „Bajkach dla dziewczynek” Małgorzaty Białek znajdziemy trzydzieści historii przeznaczonych dla żeńskiej części młodych Czytelników. Piękne i strojne księżniczki, podstępne czarownice, rycerze spieszący na pomoc zlęknionym dziewczętom i urocze kucyki z tęczowymi grzywami – za dużo słodyczy i różu dla chłopców, dla dziewczynek wręcz idealnie. Każda bajka z przesłaniem propagującym wartości, jakimi chcielibyśmy, aby nasze dziecko kierowało się w życiu.

Kolejna książka Wydawnictwa GREG wydana w twardej oprawie, z estetycznymi ilustracjami i w formie przyjaznej rodzicom, tj. jedna bajka ma zawsze dwie strony. Jeśli chcemy poczytać dłużej, przechodzimy po prostu do kolejnej historii. W serii znajdziemy także wersję przeznaczoną dla chłopców. Polecam!

Moja ocena: 8,5/10

Tytuł: Bajki dla dziewczynek

Autor: Małgorzata Białek

Wydawnictwo: GREG

Stron: 64

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Edukacyjnemu GREG!