Uzależnienie od Internetu to w dzisiejszych czasach problem powszechny. Co więcej, nie dotyczy on jedynie osób dorosłych, coraz częściej dopada dzieci, nawet te najmłodsze, dla których o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby zabawa na świeżym powietrzu. Niestety często sprawy nie ułatwiają sami rodzice, którzy w natłoku zajęć i obowiązków wybierają puszczenie dzieciom bajki w TV lub na komputerze zamiast chociażby wspólnego czytania książki. Szybsze, prostsze i nie wymaga zaangażowania ze strony dorosłego. I właśnie naprzeciw takim postawom wyszedł autor książki „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec”.

Co powiecie na historię małego jaskiniowca, który zupełnie zatracił poczucie czasu i przestrzeni, wciąż siedząc przed komputerem, konsolą do gier lub z telefonem w ręku. Zapomniał o przyjaciołach, którzy niejednokrotnie chcieli pokazać mu, co go omija, gdy tak siedzi w zaciszu własnego domu, wpatrzony w ekran. A omijało go dużo, choćby epoka lodowcowa. Do chłopca nie docierały nawet prośby rodziców zmartwionych zachowaniem syna. Aby odciągnąć go od wynalazków technologii potrzeba było czegoś większego, naprawdę ogromnego. Czegoś takiego jak…wielki wybuch! Kiedy TEK ponownie otwiera oczy, na nowo odkrywa piękno świata. Jest zaskoczony, że to, co go otacza, może być takie piękne, interesujące i…żywe, prawdziwe. Jak to możliwe, że wcześniej o tym zapomniał?

Pokażmy historię TEKa naszym pociechom. Niech poprzez zabawę i przyjemność ze wspólnego czytania poznają skutki uzależnienia od Internetu, ku przestrodze. Niech zobaczą, jak fajne jest życie poza siecią i ile może nieść za sobą radości. I wreszcie, niech otworzą się na ludzi, tych spoza wirtualnego świata.

Dużą zaletą książki jest jej oprawa, obok której żadne dziecko nie przyjdzie obojętnie. Stylizowana na tablet, z zasięgiem i zmniejszającym się poziomem baterii, tak inna od wszystkich publikacji, które zazwyczaj znajdują się na naszych półkach. Zdecydowanie polecam – za wartość merytoryczną dotykającą poważnego w naszych czasach problemu, za oprawę, sympatycznego bohatera i przesłanie, za pomysł, po prostu za całokształt.

Moja ocena: 10/10

Tytuł: TEK. Nowoczesny jaskiniowiec

Autor: Patrick McDonnel

Wydawnictwo: Kinderkulka

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Kinderkulka!