Dziś będzie trochę nietypowo, bo niby o książkach, a jednak nie o jednej konkretnej, ale też o autorach (nie byle jakich), sporcie i literackich propozycjach na wakacje. O tym wszystkim, co znajdziemy w specjalnym wydaniu magazynu „Książki. Magazyn do czytania„.

Jako że wydanie jest letnie, nie mogło zabraknąć propozycji, co spakować do walizki przed wyjazdem na wakacje, aby nagle nie okazało się, że nasze czytelnicze dusze nie są w stanie wytrzymać dwutygodniowego odwyku, nawet (a może zwłaszcza) w hotelowych warunkach all inclusive. Dla fanów Lema nie lada gratka –  poza ciekawie napisanym rysem biograficznym, Czytelnicy znajdą tu także artykuł „Lema dzieła od najświetniejszych począwszy”, zawierający zestawienie wszystkich dzieł autora. I choć lemowska fantastyka to coś, co na chwilę obecną jeszcze do mnie nie przemówiło (przeczytałam jedynie „Dzienniki gwiazdowe” i to tylko ze względu na szacunek do wykładowcy na studiach, gdzie przy odpowiedzi nie chciałam się opierać na znajomości streszczenia jedynie), to zdecydowanie doceniam osiągnięcia i wpływ Lema na polską literaturę. Polecam obszerny wywiad z Isabel Allende, której „Dom duchów” przeczytany przed laty ubóstwiam do tej pory. O twórczości, ale nie tylko – Allende w rozmowie wykazała się dużą otwartością i szczerością, opowiadając także o swoim dzieciństwie i życiu prywatnym. Dla mnie osobiście numerem jeden jest jednak artykuł Marcina Sendeckiego – ” Korty, ring, fala, pióro”. Związek sportu i literatury to temat, który od dawna przewija się przez moje życie. Najlepsza z moich prac dyplomowych (a napisałam ich kilka na różnych kierunkach) dotyczyła właśnie sportu, kultury kibicowskiej w międzywojniu oraz tego, jak o sporcie w latach dawnych pisano (na wspomnienie w tekście „Lauru olimpijskiego” łezka w oku się zakręciła!). Kto z nas wiedział na przykład, że Adam Ważyk był kiedyś piłkarzem Polonii Warszawa? Albo że piłką amatorsko trudnili się także Conan Doyle czy Albert Camus? Dużo ciekawostek, nie tylko dla fanów sportu.

Pomniejszone, poręczne wydanie z powodzeniem zmieści się w torebce, z kolei wielość i różnorodność treści gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy w końcu do dyspozycji około stu stronic zapełnionych rozważaniami na temat literatury i tematy około książkowe. Magazyn jest w sprzedaży w cenie 9,99 zł. Ze swojej strony jak najbardziej polecam.