Katarzyna Lewandowska-Turzynska wzięła na warsztat temat trudny i wciąż jeszcze zbyt rzadko poruszany w literaturze przeznaczonej dla dzieci. Często sami rodzice nie bardzo wiedzą, jak rozmawiać ze swoimi pociechami o niepełnosprawności innych osób. A dzieci pytają o tę inność, chcą wiedzieć dlaczego ktoś wygląda lub zachowuje się inaczej niż większość. To, jaką odpowiedź usłyszy od dorosłych, często warunkuje później jego stosunek do osób niepełnosprawnych. Niewiedza budzi lęk przed nieznanym, z kolei wytłumaczenie czym jest niepełnosprawność, zaprocentuje w przyszłości większym zrozumieniem, szacunkiem i akceptacją tej „inności”. Zamiast więc używać powszechnego „nie patrz na tę panią”, podejmijmy dialog z młodym człowiekiem. Tak jak zrobiła to autorka tej książki.

Pewnego dnia do szkoły trafia nowa uczennica – żyrafka, która ma tylko trzy nóżki, gdyż jedną straciła w wypadku. Jedyną życzliwą jej osobą okazuje się sympatyczna panda, która zdaje się nie zauważać niepełnosprawności nowej koleżanki. Jest zbyt skupiona na własnych kompleksach – nie umie matematyki, a pozostałe koleżanki dokuczają jej z powodu nadmiaru ciała. Im bliżej nasze bohaterki się poznają, tym głębsza staje się ich relacja. Otwierają przed sobą swoje serca, zwierzają z dręczących je problemów i starają wzajemnie pomagać. Tak właśnie powstaje przyjaźń – w atmosferze zrozumienia, empatii, akceptacji i chęci niesienia pomocy.

To książka o wartościach, którymi wszyscy powinni się w życiu kierować. O postawach, które chcielibyśmy w naszych dzieciach rozwijać. Poza przedstawieniem wzruszającej i zapadającej w pamięć historii przyjaźni dwóch odrzucanych lub niezauważanych przez otoczenie uczennic autorka poszła o krok dalej. Na końcu książki znajduje się słownik uczuć, które towarzyszą naszym bohaterkom w ich zmaganiu się z codziennością oraz pytania do dyskusji z dzieckiem. Dzięki temu może ono przystanąć chwilę nad przeczytaną opowieścią, zastanowić się nad nią i znaleźć w niej głębszy sens.

„Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki” to książka zdecydowanie godna polecenia. Jeśli nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem na temat niepełnosprawności, a jednocześnie chcesz, by wzrastało ono w atmosferze zrozumienia i poszanowania innych, ta książka będzie doskonałym punktem wyjścia do rozmowy. Szczerze polecam.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki

Autor: Katarzyna Lewandowska-Turzynska

Wydawnictwo: Novae Res

Stron: 62

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Novae Res!