Kiedyś trudno było sobie wyobrazić dzieciaki spędzające czas w domu. Wystarczyło za to wyjść na dwór, do lasu lub na boisko i można było mieć pewność, że właśnie tam spotka się grono znajomych, chociaż nikt wcześniej się nie umawiał. Kiedyś spędzaliśmy czas na powietrzu, a aktywność fizyczna była po prostu wpisana w naturę dzieci i ich potrzebę ruchu. Dzisiaj sport wciąż jest popularny, niestety w swojej biernej wersji – wszędzie widać młodych ludzi wymieniających się kartami z wizerunkami zawodników, prześcigających się w posiadaniu najnowszych gadżetów reklamowanych przez sportowych idoli, a coraz nowsze wersje Fify przyciągają kolejne rzesze młodocianych fanów piłki nożnej. Szkoda tylko, że boiska opustoszały, a dzieci ubrane w najnowsze stroje meczowe ulubionych drużyn coraz częściej spotykamy z puszką coli w ręce…

Niestety, dużo w tym naszej, tj. dorosłych winy. Zdaje się, że zbyt często staramy się zrekompensować dzieciom zbyt małą ilość spędzanego wspólnie czasu przez kupowanie im najnowszych gadżetów, zapominając, że to tylko dodatek do sportu, ładna, ale w sumie mało istotna otoczka. Bo w sporcie liczy się charakter i to nad nim trzeba pracować, jeśli chce się być w czymś naprawdę dobrym. „Sportowy wojownik” to propozycja nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Propozycja, która przypomni nam wszystkim, o co w sporcie tak naprawdę chodzi.

Wiele dzieci marzy o tym, by zostać piłkarzem na miarę Messiego czy Ronaldo. Ta książka wskazuje drogę, którą musi przebyć każdy mistrz – czasem przyjemną, często trudną, okupioną różnymi wyrzeczeniami i poświęceniem, na której końcu znajduje się jednak meta zwieńczona napisem „SUKCES”. Drogę, którą warto przebyć, bo sprawia ona, że stajemy się nie tylko lepszym zawodnikiem, ale też człowiekiem. „Sportowy wojownik” i jego zasady kształtują u dziecka właściwe postawy (nie tylko na boisku), wyrabiają zdrowe i pożyteczne nawyki i sprawiają, że droga do wymarzonego mistrzostwa, choć długa i kręta, to z czasem staje się coraz prostsza do przebycia. Każdy kolejny dobry nawyk to krok w kierunku mety.

Książka jest podzielona na rozdziały dotyczące treningu i podejścia do niego, zachowania Sportowego Wojownika na meczu i w domu, podstaw treningu mentalnego oraz zasad zdrowego odżywiania, bez którego żaden sportowiec nie może się obejść. Autor przy każdej zasadzie zachęca dziecko do zajrzenia w głąb siebie i szczerej oceny stanu faktycznego. Następnie rzuca wyzwanie, które musi podjąć adept futbolu, chcąc uzyskać medal w danej dziedzinie. Kolejne wyzwanie wymyśla już dziecko, rodzic lub trener, dzięki czemu praca nad sobą staje się bardziej spersonalizowana i dostosowana do konkretnej osoby. Na koniec podsumowujemy osiągane efekty i… dalej kształtujemy swój charakter.

Dla mnie to książka kompletna – promująca pozytywne wzorce, wskazująca na naszą różnorodność i różne talenty, doceniająca kreatywność, ucząca szacunku i chęci niesienia pomocy innym. Czy jest ktoś, kto nie chciałby, by jego dziecko kierowało się w życiu właśnie takimi wartościami?

Moja ocena: 10/10

Tytuł: Sportowy Wojownik

Autor: Łukasz Panfil

Stron: 220