miastonauciOstatnio modne są książki, które mówią obrazem. Jest to zaleta zwłaszcza, gdy chodzi o literaturę przeznaczoną dla dzieci, dla których piękny, kolorowy i sugestywny obrazek jest wart więcej niż tysiące słów. Jeśli zatem niektóre książki obrazem mówią, to ta nim wręcz krzyczy, w pozytywnym znaczeniu.

„Miastonauci” to publikacja złożona z obrazów najpiękniejszych polskich miast, przede wszystkim ich architektury. Od razu rzuca się w oczy, że autorem musi być artysta – nieoczywiste interpretacje, fikcja osadzona w rzeczywistości, dzieło czyjejś rozwiniętej wyobraźni. Tytus Brzozowski, architekt i akwarelista, zabiera nas w baśniową podróż przez miasta pełne brył, kształtów, na współ rzeczywistych pojazdów, fantastycznych postaci i zdarzeń.

To coś bardzo w moim stylu, coś, co przywodzi na myśl karty Dixita, coś magicznego, trudnego do wytłumaczenia, a jednocześnie łatwego i przyjemnego w odbiorze. Coś, co każde dziecko może interpretować inaczej i każda interpretacja będzie tą właściwą. I wreszcie – coś, co pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Książka składa się z grubych, tekturowych stronic wypełnionych obrazami, których elementem wspólnym jest miasto. Można korzystać z niej na różne sposoby – bawić się w odszukiwanie różnych rzeczy, co ze względu na wielość detali i mnogość barw nie będzie wcale takie proste. Można też opisywać to, co widzi się na danym obrazie, rozwijając słownictwo i ćwicząc w ten sposób umiejętność tworzenia opisu. Albo po prostu oglądać książkę wspólnie z dzieckiem i odpowiadać na niekończące się pytania, bo tych na pewno nie zabraknie. Autor pokazał nam miasta według niego idealne, dlaczego więc nie stworzyć z dzieckiem własnego? Niech ta książka będzie punktem wyjścia do wspólnej zabawy, niech jedynie wskaże kierunek, a dziecko samo poprowadzi nas dalej.

Moja ocena: 8,5/10

Tytuł: Miastonauci

Autor: Tytus Brzozowski

Wydawnictwo: Babaryba

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Babaryba!

logo_babaryba