potworna-okladkaTo była miłość od pierwszego spojrzenia, a może dotyku – ja i ta książka. Niby nie powinno oceniać się ich po okładce, a jednak czasem nie sposób inaczej. Wystarczyło, że wzięłam ją do ręki, czując pod palcami fakturę, z jaką do tej pory się nie spotkałam, by poddać się wszechobecnej magii, jeszcze zanim przeczytałam choćby pierwsze zdanie.

A magii w tej publikacji nie brakuje. Autorka zabiera nas w świat pełen hybryd, smoków, czarnoksiężników i potworów zagrażających ludzkości. Kymera jest właśnie jednym z takich stworzeń – pół człowiek, pół hybryda złożona z części różnych zwierząt. Jej ojciec włożył wiele trudu w przywrócenie do życia córki, która padła ofiarą złego maga. Teraz Kym ma w swoim drugim wcieleniu misję – ma ratować dziewczęta z pobliskiego miasteczka przed czarnoksiężnikiem, by nie podzieliły jej losu, mimo rzuconej klątwy…

Zaryzykuję stwierdzenie, że historia Kymery ma charakter uniwersalny i w szerszym znaczeniu można ją odnieść do poszukiwania własnej tożsamości i miejsca na ziemi. Hybryda z ludzkimi odczuciami i zwierzęcym instynktem, zawieszona gdzieś pomiędzy tymi światami. Nie powinna czuć jak ludzie, a jednak to robi, a przy tym zbyt mało ludzka w swych zwierzęcych reakcjach. Pozornie niepasująca nigdzie, szukająca swojego miejsca w świecie…

Co jednak w sytuacji, gdy ten świat, przynajmniej ten do tej pory znany i oswojony, okazuje się nagle kłamstwem, a wszystko, w co do tej pory się wierzyło i co było motywacją wszelkich działań, sensem istnienia, nagle staje się powodem krzywdy niewinnych ludzi?

„Potworna” to nie tylko książka dla dzieci. To publikacja dla osób w każdym wieku, otwierająca pole do rozmowy na temat nieoceniania innych, patrzenia na ich uczynki i motywację zamiast na wygląd i przede wszystkim – to opowieść o akceptacji i potrzebie przynależności, właściwej każdemu z nas.

Ulubione cytaty:

„Twoja podświadomość może wiedzieć więcej, niż ci się zdaje”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Potworna

Autor: MarcyKate Connolly

Wydawnictwo: CzyTam

Stron: 416

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu CzyTam!

logo_wydawnictwo-czytam_KOLOR