richard-williams-wieczny-ayrton-sennaWyścigi Formuły 1, choć lubię sport, to zdecydowanie nie jest mój konik. A jednak w niemal każdej dyscyplinie są takie nazwiska, które znasz bez względu na to, czy danym sportem się interesujesz, czy nie. Nie musisz oglądać NBA, żeby wiedzieć, kim jest Michael Jordan czy Kobe Bryant. Nie trzeba namiętnie oglądać Ligi Mistrzów, by rozpoznać Messiego i Ronaldo. Mogłeś też nigdy w życiu nie oglądać wyścigów, a jednak znasz nazwisko Ayrtona Senny. Będąc świeżo po lekturze, mogę to śmiało powiedzieć – bez względu na to, ile o nim wiesz, wiesz za mało. Historię życia najlepszego kierowcy F1 naprawdę warto poznać.

Senna przyszedł na świat w stosunkowo zamożnej rodzinie, nie można go zatem wliczyć w poczet sportowców, którym udało się wyrwać z ubóstwa i dzięki talentowi stali się sławni i bogaci, stając się idolami i nadzieją na godne życie milionów zwykłych obywateli żyjących w biedzie. A jednak po tragicznym wypadku na torze Imola, w jego ostatniej drodze towarzyszyły mu setki tysięcy fanów, dla których Senna był symbolem tego, co w Brazylii najlepsze – pasji i odwagi.

Biografia Ayrtona Senny to obszerna relacja nie tylko z wyścigów, w których brał udział, ale także opowieść o życiu mistrza, o tym, jaki był poza bolidem. Miliony dolarów przekazywane w Brazylii na cele charytatywne, po cichu, bez rozgłosu i blasku fleszy, głęboka wiara, niemanifestowana chodzeniem do kościoła, ale modlitwą w samotności – to nie są rzeczy, które współgrają z wizerunkiem Senny, który znamy – rozpychającego się na torze kosztem rywali, nawet jeśli niosło to za sobą ryzyko niebezpiecznych wypadków przy niewyobrażalnych prędkościach. A jednak taki właśnie był Ayrton Senna – pełen wewnętrznych sprzeczności i, przede wszystkim, stworzony, by wygrywać.

To opowieść o człowieku, który swoje życie poświęcił pasji i któremu w jej imię przyszło w końcu to życie oddać. Książkę szczerze polecam – nie musisz być fanem wyścigów Formuły 1, żeby na chwilę stracić poczucie czasu, poznając historię człowieka, którego przeznaczeniem było zostać mistrzem.

Ulubione cytaty:

„Czasami, gdy ma się bardzo bliski kontakt z niebezpieczeństwem, staje się ono atrakcyjne… A gdy staje się atrakcyjne, nietrudno pójść o jeden krok za daleko”

„Widzę jedynie przyszłość. Przeszłość to tylko dane, informacje do rozważenia”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Wieczny Ayrton Senna

Autor: Richard Williams

Wydawnictwo: SQN

Stron: 287

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu SQN!

logo_sqn-300x187