klamca-i-szpiegTo moja druga przygoda z książką tej autorki. Tym razem Rebecca Stead przeniosła mnie na brooklyńskie blokowisko, gdzie przyszło zamieszkać głównemu bohaterowi powieści. Napis na okładce przekonywał, że na pewno nie przewidzę zakończenia. I wiecie co? Ten, kto to pisał, miał rację.

Przeprowadzka z domu do mieszkania w betonowym molochu nie była marzeniem Georgesa. Kiedy jednak ojciec traci pracę, a matka musi brać dodatkowe dyżury w szpitalu, co odbija się na jej zdrowiu, chłopak rozumie, że nie pora na mówienie o własnych pragnieniach. Zresztą okazuje się, że zmiana lokum ma też swoje plusy. To właśnie tutaj, na osiedlu pełnym wielopiętrowych budynków, Georges poznaje kogoś, kto wprowadza w jego spokojne życie nutę niepewności i adrenaliny. Safer, ekscentryczny nastolatek mieszkający kilka kondygnacji wyżej, jest przekonany, że jeden z mieszkańców bloku jest… tak właściwie nie wiadomo kim, ale na pewno robi coś niezgodnego z prawem, mrocznego i niebezpiecznego. W końcu kto chodzi ubrany wciąż na czarno, taszcząc za sobą wielkie walizy, w których zmieściłby nawet…drugiego człowieka? I jeszcze ten kluczyk do jakiegoś tajemnego sekretarzyka…

Georges daje się porwać fantazji nowego kolegi i przystępuje  do Klubu Szpiegów, który zamierza odkryć tajemnicę podejrzanego lokatora. Pytanie tylko, gdzie kończy się gra, a zaczyna kłamstwo? Nasz bohater będzie musiał przekonać się o tym na własnej skórze. Tak jak o wielu innych rzeczach. To jednak dopiero początek, bo najtrudniejszym sprawdzianem okaże się ten dotyczący umiejętności przebaczenia i zrozumienia cudzych motywacji. Czy nowa przyjaźń przetrwa tę próbę, a może okaże się, że „przyjaźń” to za dużo powiedziane, że to tylko przelotna znajomość? Przekonajcie się sami, sięgając po „Kłamcę i szpiega”.

Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzymająca w napięciu do ostatniej strony, z zakończeniem, którego nie sposób przewidzieć. Doskonała dla nastolatków i czytelników trochę starszych, lubujących się w literaturze młodzieżowej.

Moja ocena: 8/10

Tytuł: Kłamca i szpieg

Autor: Rebbeca Stead

Wydawnictwo: IUVI

Stron: 208

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu IUVI!

IUVI_11 (1)