mozesz-odejsc-bo-cie-kochamMożesz odejść, bo cię kocham” to książka specyficzna, trudna i prosta zarazem. Trudna, bo dotyczy tematu, który w naszym społeczeństwie wciąż jest jednym z największych i najboleśniejszych tabu – tym tematem jest śmierć. Prosta, bo zawiera w sobie prawdy uniwersalne, pozornie oczywiste, o których zdajemy się jednak zapominać w obliczu tego, co przecież nieuniknione.

Nie każdy będzie w stanie zmierzyć się z tą publikacją, sama dość długo trzymałam ją na półce, nim odważyłam się po nią sięgnąć. Nie wiedziałam, czy jestem na tę konfrontację gotowa, czy to odpowiedni moment w moim życiu. To, co zastałam w środku, było z jednej strony kojące, ale z drugiej tak trochę… dziwne – nie jesteśmy w końcu przyzwyczajeni do takiej otwartości i prostoty w mówieniu o śmierci bliskich osób, a ja w tej kwestii nie byłam wyjątkiem.

Książka zawiera świadectwa ludzi, którzy musieli zmierzyć się z tym, o czym wielu woli nawet nie myśleć, licząc na długie i szczęśliwe życie. To trochę takie katharsis – otworzenie się na coś, także na cierpienie, przynosi w końcu oczyszczenie, wystarczy przetrwać moment kulminacyjny. Autorka w swoich rozważaniach powołuje się na różnego rodzaju źródła, pokazując, że ten temat jest obecny w życiu człowieka od niepamiętnych czasów, to współcześnie uczyniliśmy z niego tabu.

„Możesz odejść, bo cię kocham” na pewno pomoże zmierzyć się z tematem odejścia bliskiej osoby wtedy, gdy kogoś ta bolesna strata spotka. Może okazać się ona tym pierwszym krokiem w drodze do prywatnego katharsis i pogodzenia się z nieuniknionym. Ale sądzę, że warto sięgnąć po nią już wcześniej, tak jak ja to zrobiłam, chociaż nie często sięgam po poradniki. To temat trudny, który jednak należy oswajać. Gdy pogodzimy się z nieuchronnością śmierci, będziemy mogli zacząć żyć, tak prawdziwie i pełnie – bez strachu przed tym, co i tak nas spotka.

Moja ocena: 7/10

Tytuł: Możesz odejść, bo cię kocham

Autor: Renata Arendt-Dziurdzikowska

Wydawnictwo: Zwierciadło

Stron: 256

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

księgarni taniaksiazka.pl!

TaniaKsiazka_logo