pilkarska-furiaOdkąd sięgam pamięcią, a moje piłkarskie zamiłowanie (z przerwami na młodzieńcze bunty i poszukiwania) ma już dobre naście lat, zawsze uważałam, że Hiszpania i Anglia przodują w piłce nożnej. Dalej uważam, że to ich ligi stoją na najwyższym poziomie, najlepiej się je ogląda, a pod względem swojej ciekawości dla kibica są ex aequo na drugim miejscu – nie mogą się równać tylko z naszą rodzimą Ekstraklasą. Śledząc dzieje, zresztą splecione ze sobą, piłki hiszpańskiej i angielskiej, to nie powinno nawet dziwić – w krajach, gdzie żyje się futbolem, będzie on naprawdę przyjemny dla oka.

Książka Jimmy’ego Burnsa to właśnie taka podróż do przeszłości, takie kibicowskie „przeżyjmy to jeszcze raz”. Na rynku znajdziemy mnóstwo publikacji dotyczących poszczególnych gwiazdorów wspominanych w „Piłkarskiej furii” oraz tych związanych ze złotymi czasami największych klubów, ale tutaj zostało to zebrane w jednym miejscu, rzetelnie opracowane i podane Czytelnikowi na tacy. Od magika Di Stefano (który swoją drogą wizualnie przypomina mi Grzegorza Piechnę), przez futbol totalny Cruyffa, jego ucznia Guardiolę, incydent z Luisem Figo i częścią zwierzęcia hodowlanego, sukcesy trenera zupełnie nieprzystającego do naszych czasów – Vincente del Bosque, po piłkarza-celebrytę Beckhama, cudowne dziecko Torresa i bohaterów najbardziej współczesnych.

Ale nie tylko, w tej książce znajdziecie o wiele więcej. Znajdziecie opowieść o początkach hiszpańskiej piłki, o jej rozwoju i stagnacji w trudnych czasach wojny domowej. Nie sposób w pełni zrozumieć hiszpańskiego futbolu bez zrozumienia mentalności tamtejszych ludzi i ich przywiązania do przeszłości. Dla mnie to przede wszystkim dowód na to, że nawet w miejscu, gdzie część regionów prezentuje silne postawy separatystyczne, piłka potrafi jednoczyć ludzi. To jest właśnie ta magia futbolu, którą trudno zrozumieć postronnym, a która jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie dla kibica.

Książkę polecam zarówno fanom Messiego, jak i Ronaldo, Barcelony i Realu, Gerarda Pique i Sergio Ramosa. Nie ma znaczenia, komu kibicujesz – jeśli potrafisz docenić piękno hiszpańskiej piłki, docenisz też wartość merytoryczną i sentymentalną „Piłkarskiej furii”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol

Autor: Jimmy Burns

Wydawnictwo: SQN

Stron: 351

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu SQN!

logo_sqn-300x187