calkiem-obcy-czlowiekMinęło już kilka dobrych miesięcy, odkąd postanowiłam otworzyć się na literaturę młodzieżową, o której wcześniej myślałam, że „nie przystoi” osobie w moim wieku. Z perspektywy czasu przyznaję, że trwanie w tym przekonaniu było błędem. Przekonuję się o tym za każdym razem, gdy trafiam na porządną książkę z gatunku młodzieżówek, których szczęśliwie na rynku niemało. Najnowszy przykład? Rebecca Stead i jej „Całkiem obcy człowiek”.

Autorka postanowiła zmierzyć się z problemami współczesnych nastolatków, choć tak naprawdę można powiedzieć, że są to problemy uniwersalne. Bo czy zawiedzione zaufanie, zdradzone przyjaźnie, popełnianie błędów, niepewność co do własnych uczuć, a nawet cyber przemoc można zaszufladkować jako to, co przytrafia się jedynie osobom mającym lat naście? Nie, to może spotkać każdego. Dorosły człowiek, dzięki nabytym przez lata doświadczeniom, jest po prostu bardziej świadomy zagrożeń i konsekwencji określonych zachowań. Choć i tu nie ma reguły.

„Całkiem obcy człowiek” to opowieść o trzech przyjaciółkach – Bridge, Teb i Emily. Dziewczęta stojące u progu dojrzewania różnią się zarówno temperamentami, jak i zainteresowaniami, a mimo wszystko ich przyjaźń ma solidne fundamenty, bez których mogłaby nie przetrwać życiowych zakrętów. A tych autorka im nie oszczędza. Czasem zawiedzie nawet przyjaciel i to od nas zależy, czy przyjaźń przetrwa te trudne chwile – to ważna lekcja życia, płynąca z tej lektury. Tym bardziej, że nie zawsze warto i nie każdą pozornie bliską relację można nazwać prawdziwą przyjaźnią.

To jedna z tych książek, w których bohaterzy są tak sympatyczni, że nie sposób ich nie polubić. A od tego już tylko jeden krok do zaczytywania się w ich perypetiach. Polecam zarówno młodszemu pokoleniu, jak też…ich rodzicom. Nie zdziwię się, jeśli lektura pozwoli zrozumieć pewne zachowania i…zaakceptować fakt, że nasze pociechy zaczynają dorastać, mieć własne sprawy i problemy 🙂

Ulubione cytaty:

„Miłość to kiedy lubisz kogoś tak bardzo, że już nie możesz tego nazywać lubieniem, więc musisz to nazwać miłością”

„Możesz mieć wszystko. Ale nie wszystko naraz”

„Życie to nie jest coś, co ci się przydarza. To coś, co sam tworzysz. Cały czas”.

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Całkiem obcy człowiek

Autor: Rebecca Stead

Wydawnictwo: IUVI

Stron: 325

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu IUVI!

IUVI_11 (1)

obcy