Hrabia-Monte-Christo-cz.2Jakiś czas temu stworzyłam swoją prywatną listę książek, które miały wpływ na moje życie. Książek, do których będę wracać, nie bacząc na to, że pamiętam fabułę i pozornie nic mnie już w nich nie zaskoczy. Dziś okazuje się, że muszę tę listę zaktualizować. Bo jeśli pierwszy tom „Hrabiego Monte Christo” jest genialny, to na część drugą brakuje już określenia. Jeśli można mówić o książkach kompletnych, idealnych, to są to właśnie dzieje Edmunda Dantesa, jego przyjaciół i wrogów. Przede wszystkim wrogów.

Drugi tom powieści Aleksandra Dumasa zachwyca wielością nieoczekiwanych zwrotów akcji, którym jednak przyświeca ten sam cel – zemsta musi sie dopełnić, mimo że wymaga ona ofiar ze strony osób postronnych. Dziesięć lat misternych przygotowań sprawia, że wendeta jest przerażająca, a jej ciężaru nie są w stanie udźwignąć nawet najwięksi zbrodniarze. Danglars, Fernand Mondego i prokurator de Villefort, żyjąc dostatnim, pełnym przepychu i przywilejów życiem, nie spodziewają się ciosu ze strony ekscentrycznego przybysza, w którym nie rozpoznają człowieka skrzywdzonego przez nich lata temu. Majątek hrabiego Monte Christo zaślepia ich, przez co nie widzą tych wszystkich podejrzanych zbiegów okoliczności, które nastały w ich życiu po zjawieniu się w nim obłędnie bogatego obcokrajowca.

Zemsta jest tutaj motywem przewodnim, najbardziej pasjonującym i nawet dla samych scen ją opisujących warto by sięgnąć po tę lekturę. Ale autor na tym nie poprzestał, dodając coś głębszego. Gdy Edmund Dantes spełnia swoje plany względem dawnych oprawców, pozostaje pytanie – czy ktokolwiek jest uprawniony do zabawy w Opatrzność, do wymierzania sprawiedliwości według własnych zasad? Odpowiedź Czytelnik musi znaleźć sam i bynajmniej nie musi być ona u każdego taka sama.

Książka dla dorosłych i młodzieży, dla miłośników literatury kobiecej i kryminałów, dla zwolenników twórczości polskiej i zagranicznej. Po prostu książka dla każdego, kto nie boi się zmierzyć z ponad 1300 stronnicami (oba tomy) porządnej lektury. I wiecie, co Wam powiem? Dla mnie te 1300 stron to wciąż mało. Ta historia mogłaby dla mnie nie mieć końca.

Ulubione cytaty:

„Na dnie namiętności ponad rozkoszą unosi się zawsze nieco wyrzutów sumienia”

„Pyszna natura ludzka ma to do siebie, że człowiek zawsze uważa się za nieszczęśliwszego od bliźniego, który cierpi tuż obok”.

Moja ocena: 10/10

Tytuł: Hrabia Monte Christo. Tom 2

Autor: Aleksander Dumas

Wydawnictwo: MG

Za okazane zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję

Wydawnictwu MG!

logo MG nowy jpeg