po-prostu-badzPamiętam moje pierwsze spotkanie z Magdaleną Witkiewicz przy okazji lektury „Cześć, co słychać?”. Ta książka tak długo krzyczała do mnie z księgarnianych półek, że chociaż starałam się wykazać zdrowym rozsądkiem (dlaczego akurat ta, w czym jest lepsza od innych?), to w końcu po prostu wróciłam z nią do domu, czego bynajmniej nie żałowałam. Ostatnio przez dłuższy czas mierzyłam się z chęcią posiadania kolejnej książki tej poczytnej autorki. Analizowałam wszystkie dostępne tytuły i za każdym razem wychodziło, że nie przeżyję ani dnia więcej bez „Po prostu bądź”. A potem były już tylko wzruszenia i łzy.

Paulina wyjeżdża na studia do miasta, choć od małego mówiono jej, że zostanie na gospodarce. Robi to oczywiście wbrew woli rodziców, co utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, późniejsze kontakty. Samotna, bez pieniędzy, z głową pełną ambicji i obaw postanawia stać się najlepszą studentką na roku. Paula szczęśliwie znajduje oparcie w dwójce przyjaciół – Adrianie, za którego chcieli ją wydać za mąż domownicy oraz nowo poznanej Kindze, współlokatorce z akademika. Wszystko zmienia się, gdy na drodze dziewczyny staje przystojny wykładowca. Czy taka miłość w ogóle ma szanse przetrwać? Czy jest prawdziwa i obustronna? A nawet jeśli, to co w sytuacji, gdy los postanowi z niej zakpić? I wreszcie – czy prawdziwie kocha się w życiu tylko raz?

Nie wiem, jak robi to Magdalena Witkiewicz, ale odnoszę wrażenie, że jakiego tematu by się nie podjęła, to czyni to w taki sposób, że wyciśnie łzy z Czytelnika. Może to przez tę życiowość, może przez niespodziewane i czasem niechciane zwroty akcji, ale skutek jest zawsze ten sam – będę płakać, czy mi się to podoba, czy nie. W dobie ciągłego pośpiechu i gonitwy za sukcesem, pani Witkiewicz daje nam szansę, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na rzeczy prawdziwie ważne. Jest szansa, że dzięki temu spojrzeniu, dzięki tej ulotnej chwili, nie przegapimy tych rzeczy we własnym życiu.

Czy polecam tę książkę? Nie muszę. Książka poleca się sama. Przeczytajcie opis z okładki, a potem…życzę przyjemnej lektury.

Ulubione cytaty:

„Pamiętaj, całe życie zależy tylko od jednej osoby. Od ciebie”

„Może faktycznie trzeba robić to, o czym się marzy?”.

Moja ocena: 10/10

Tytuł: Po prostu bądź

Autor: Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia

Stron: 344